in

Ünlü Ekonomist Emlak Sektörünü Değerlendirdi !

Olumsuz ekonomik göstergeler konut fiyatlarını nasıl etkileyecek? Selçuk Geçer emlak sektörü hakkında detaylı bir değerlendirme yaptı.

Türkiye’de son dönemlerde en fazla merak edilen konulardan birisi emlak sektöründe yaşanacak gelişmeler oldu. Özellikle düşük maliyetli konut kredilerine son verilmesi ile konut satışlarında ne gibi değişiklikler olacağı merak ediliyor. Ekonomist Selçuk Geçer emlak sektörü ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. “Kur baskısı, enflasyon baskısı ve faiz baskısı konut sektörünü köşeye sıkıştırıyor. Buna bağlı olarak konut fiyatları önümüzdeki süreçte önemli oranda yerle bir olacak.” dedi.

KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Konut fiyatlarında düşüş beklediğini belirten Selçuk Geçer, “Düz bir mantıkla bakıldığında her şeyin fiyatı artıyorsa konutların da fiyatlarının artması gerekir. Ancak Türkiye gibi bir yerde yaşıyorsanız ve konut fiyatları aşırı yüksekse ve bu sektör tamamiyle krediye bağımlıysa satılamayan ürünün fiyatı tepetaklak olur. 2012 yılından beri aslında konut fiyatları yükselmiyordu. Pandemi bahane edilerek kredi faizleri aşağıya çekildi ve insanlara sanki ücretsiz konut satılacak şeklinde lanse edildi. Bir kesim o dönem konut almak için yoğun talep gösterdi. Bunu gören bazı açgözlü konut sahipleri ve müteahhitler fiyatları yükselttiler. Ancak oluşan ekonomik görüntü ile konut sektörü çakıldı.” şeklinde konuştu.

FAİZLERİN YÜKSELMESİ KONUT SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Faizlerin yükselmesinin konut sektörünü olumsuz etkileyeceğini belirten Selçuk Geçer, “Faizler önümüzdeki dönemde önemli oranda yükselmek zorunda kalacak. Merkez Bankası politik unsurlardan dolayı politika faizini yükseltemeyecek fakat piyasa faizini ister istemez yukarı taşıyacak. Bu şekilde faiz oranı yukarı çıkacak. Bu faizlerin yükselmesi sonucu bankalar da konut kredilerini yukarı çekmek zorunda kalacaklar. Bu durumda altına olan, dövize olan talep artacak ve onların fiyatları daha da tırmanacak fakat konut sektörü dibe çökecek.”dedi.

KONUT SATIŞLARINDA GERİLEME BAŞLADI

Konut Satışlarının Ağustos ayından itibaren azalmaya başladığını belirten Selçuk Geçer, “Konut fiyatları o kadar çok şişirildi ki artık patlama noktasına gelmiş durumda. Merkez Bankası bundan sonra enflasyonun yükseleceğini ifade etti. Haziran ve Temmuz ayına bakmayın, Ağustos ayında konut satışlarının çakıldığını göreceksiniz. Bunun yanısıra Eylül ayında konut satış rakamlarının daha da dip yaptığını hepiniz göreceksiniz. Herkes şu anda parasını nakitte tutmaya ve ağırlıklı olarak dövizde, altında tutmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

KONUT FİYATLARI NEDEN DÜŞECEK?

Selçuk Geçer, konut fiyatlarında neden düşüş beklediğini açıkladı. “Enflasyon etkisini arttırdıkça faiz artışı gelecek. Faiz artışlarının olması demek bugün durma noktasına gelen konut satışlarının çok daha kötü noktalara ulaşması demek. Hareketlenmiş gibi görünen inşaat çalışmaları yeniden durma noktasına geldi. Konut stokları halen kenarda durmaya devam ediyor. Bu nedenle konut sektörü büyük bir çıkmaza girecek. Müteahhitler bir miktar direneceklerdir. Bankalar da bu duruma direnmeye çalışacaklar, onların elinde de batık kredilerden dolayı birçok konut var. Elde olmaksızın fiyat kırmaya ve bir talep ortamı oluşturmaya çalışacaklar.” şeklinde konuştu. Konut fiyatlarının belirlenmesinde arz ve talep ayrıntısına dikkat çeken Selçuk Geçer, “Bir ürünün fiyatının belirlenmesi arz ve talep ile ilgilidir. Bir ürünün arzı çok fazla ve talebi az ise fiyat düşürülmesi kaçınılmazdır. Milyonlarca konut stoku varken talep oluşmayacağından fiyatlarda düşmek zorunda kalacaktır. Türkiye’ de konut sektörünün geldiği nokta budur.” açıklamalarında bulundu.

Ne düşünüyorsunuz?

116 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

33 Milyon 169 Bin Kişinin Kredi Borcu Var !

Konut Satıyorsanız İhtiyacınız Olan Evraklar Nelerdir voorgo.com

Konut Satıyorsanız İhtiyacınız Olan Belgeler Nelerdir ?