in

Üretici, Hobi Bahçeleri Kararı İçin Nefes Tutuyor !

TBMM’ ye hobi bahçeleri ile ilgili 24 Haziran’da 34 maddelik kanun teklifi sunuldu.

Üretici, hobi bahçeleri kararı için 1 Ekim’ i bekliyor.

İZMİR’ in Kemalpaşa ilçesinde üreticiler, tarım arazilerinin hobi bahçeleri için bölünmesine mani olacak yasal düzenleme için gün saymaya başladı. Kemalpaşa Ovası’ nda lezzeti dünyaca ünlü meyveler yetişiyor. Hobi bahçesi istemeyen üreticiler, 1 Ekim 2020 tarihinde yeni yasama yılının başlaması ile, komisyonda kabul edilen hobi bahçelerine sınırlama getirecek kanun teklifinin yasalaşmasını bekliyor. Son dönemde sayıları giderek artan ve tarım arazilerinin bölünmesine neden olan hobi bahçeleri hakkında yaptırımların hayata geçirilmesine sayılı günler kaldı. TBMM’ ye hobi bahçeleri ile ilgili 24 Haziran’da 34 maddelik kanun teklifi sunuldu. Tarım ve gıda hakkında çıkartılan kanun teklifinde tarım arazileri üzerine kurulan hobi bahçelerinin de yıkılması öngörülüyor. Komisyonda kabul edilen hobi bahçelerine sınırlama getirecek kanun teklifinin 1 Ekim 2020 tarihinde yasalaşması bekleniyor.

Kemalpaşa’ da şikayet üzerine belirlenen yerlerde tutanaklar tutuldu.

Kemalpaşa’ nın İzmir’ de, Menderes’ ten sonra en çok hobi bahçesinin bulunduğu ikinci ilçe olduğunu belirten Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, ilçenin İzmir’e yakınlığı, doğası ve havası ile cazibesini artırdığını dile getirdi. Kemalpaşa Ovası’ nın dünyaca ünlü kirazın üretildiği bir yer olduğunu ve birinci sınıf tarım alanlarına kurulan hobi bahçelerinin tarımsal üretime zarar verdiğini öne sürdü. Zeytin, kiraz, şeftali üretimi yapılan alanlarda hobi bahçelerinin kurulduğunu söyleyen Oray, “Bazıları kendi aralarında bir kooperatif kurarak hobi bahçesi işine giriyor. Tarım arazilerini parsellere ayırarak hisse payıyla satıyor. Tamamen kanunsuz ve izinsiz bir biçimde tarım alanlarını yapılaşmaya açıyorlar. İl ve ilçe tarım müdürlükleri, bunları tespit ederek alanların eski haline getirilmesi için cezai prosedür uyguluyor. Bunun bir sonraki aşaması da mahalli yönetimlerin yaptırımlarıdır. Kemalpaşa’ da şikayet üzerine belirlenen yerlerde tutanaklar tutuldu” dedi. Bülent Oray, 1 Ekimde çıkarılması planlanan yasanın bağlayıcı olacağına dikkat çekti, verimli tarım alanlarının amacı dışında kullanılmaması için taleplerin dikkate alındığını söyledi.

Oda başkanı Bülent Oray sözlerine devam etti:

“Hobi bahçelerinin önüne geçilmesi için yasanın çıkmasını arzu ediyoruz. Çünkü alanlarımız gün geçtikçe daralıyor ve tarımın dışına çıkıyor. Biz yapılaşmaya uygun olan yerlerde üreticiyi tutmakta zorlanıyoruz. Çünkü kurulacak olan yerler arazi fiyatlarının üzerinde satılıyor. Üretici 5 yılda kazanacağı parayı arazisini satarak elde etme yoluna gidiyor. Özellikle borcu olanlar arsaları ellerinden çıkarıyor. Tahminen bu yasayla bu durumun önüne geçilecek. Yoksa Kemalpaşa için bir risk. Yasanın bir an önce hayata geçirilerek bu alanların tarıma kazandırılmasını talep ediyoruz.”

Bir dernek adıyla alıyorlar..

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Fuat Koçbuğ da Kemalpaşa Ovası’ nın dünyada kuzey yarım kürede kirazın ilk çıktığı yer olduğunu, bu topraklarda torunlarına kirazı yedirmek istediklerini ifade etti. Koçbuğ, bazı emlakçıların 10 dönümlük bir yeri satın aldıktan sonra 500 metreye bölüp, hobi bahçesi olarak sattığını ileri sürdü. “500 bin liraya aldığı yeri 1,5-2 milyon TL’ye satarak kar elde ediyorlar. Arkamda bir ceviz bahçesi vardı. Ama şu an 14-15 parsele bölünmüş ve hepsine konut yapılmış. Bir dernek adıyla alıyorlar, ‘doğa sevenler derneğiyiz’ diyorlar ancak doğayı katlediyorlar. Bu yasa için inşallah diyorum. Ama ceza yazmayla yetinilmesin istiyorum. Birkaç tanesi yıkılsa kimse tarlaları heba edemez. Yoksa ceza ödeyip tekrar yaparlar” ifadelerini kullandı.

İmar affından sonra çoğaldılar.

Kemalpaşa’da şeftali üreten Sami Bulut da hobi bahçelerini istemediğini belirterek şöyle dedi:” Ovamız hobi bahçeleri yüzünden ovalıktan çıktı, mahalle gibi oldu. Hafta sonu gelip ortalığı kirletiyorlar. Atıklarını bırakıyorlar. İmar affından sonra çoğaldılar. Bir dönüm, yarım dönüm bulunanlar gelip konut yaptı. Ben sondaj için uzun süre elektrik beklerken onlara hızlıca verildi. Gelen giden şeftalilerimi kopardı. Eskiden köyün yerlisi vardı. Ama artık İzmir’in bir mahallesi oldu burası”

Ne düşünüyorsunuz?

99 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Nesli Tükenmek Üzere Olan Kuşlara Ev Sahipliği Yapan Bölgede RES Projesinin İmar Planı Onaylandı

Loft Daire Nedir ?