in

Üretimi Teşvik İçin Güçlü Adımlar Atılıyor

Atıl arazilerin kiralanması çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hazine’ye ait atıl arazilerin kiralanması çiftçilerin yüzünü güldürdü. Projeye 220 bin çiftçi başvurdu. 16 bin 500 çiftçiye 1.5 milyon dekar Hazine arazisi dağıtıldı.

200 Milyon Metrekare Kiraya Verilecek

Milli Emlak Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çiftçilere nüfusa kayıtlı oldukları ya da ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan Hazine’ye ait tarım arazileri 10 yıl kiraya veriliyor. Bu uygulama ile tarımsal üretim için 200 milyon metrekare arazinin çiftçilere kiraya verilmesi hedefleniyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, köy, mahalle nüfusuna kayıtlı, kayıtlı olmamakla birlikte en az 3 yıl süreyle ikamet eden çiftçilere kiralama yapıldığını belirterek, “Başvuru değerlendirme, denetimlerinde il ve ilçe müdürlüklerimiz görev alıyor. Kiralama prosedürleri ve arazi dağıtım planlamasını da Milli Emlak Genel Müdürlüğü uhdesinde yürütülüyor” şeklinde konuştu.

Arazi Dağıtım Projesi Sürüyor

Bakan Pakdemirli, sulama alanlarında arazi düzenlemesine yönelik yasa kapsamında uygulama bölgesi ilan edilen alanlarda mülkiyeti Hazine adına kayıtlı tarım arazilerinin izlenmesinin büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’müz az topraklı, topraksız çiftçi ailelerinin çiftçilik yapmak şartıyla topraklandırılmaları için arazi dağıtım projeleri yürütüyor. Bu arazilerin tarıma kazandırılması ve en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla çoğu bölgede proje uygulanmış, bir kısmı halen devam ediyor” ifadelerini kullandı.

16 Bin Aileye Dağıtıldı

Bakan Pakdemirli, 15 ilde 39 ilçede 200 köy, kasaba, mahallede 1 milyon 45 bin dekar Hazine arazisinin 16 bin çiftçi ailesine çiftçilik yapmak şartıyla dağıtıldığını bildirdi. Pakdemirli, Şanlıurfa, Konya, Eskişehir, Edirne, Ankara, Aydın, Karaman, Aksaray, Yozgat, Mersin’in dağıtım projesinin en yoğun uygulandığı 10 il olduğunu söyledi. Pakdemirli, “Konya, Karaman, Aksaray, Mersin, Şanlıurfa ve Eskişehir 27 köy ve mahallede 250 bin 832 dekar arazinin dağıtım çalışmaları da planlandı” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

190 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gümüşhane’de Lojman Satışı Yapılacak

Kira Gelirleri Ne Zaman Beyan Edilir ?