in ,

Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar !

Devlet bankalarının konut kredisi faiz oranları şu anda daha uygun seviyelerde bulunurken özel bankalar arasında ise ideal kredi veren bankalar Akbank ve Yapı Kredi oldu. İşte güncel konut kredisi faiz oranları listesi…

Merkez Bankası tarafından enflasyon ve döviz kurunda yaşanan yükselişi sonlandırmak amacı ile atılan parasal sıkılaşma adımları ne yazık ki bankaların kredi faiz oranlarında hızlı bir yükseliş yaşanmasına neden oldu. 2020 yılının Haziran ayında yüzde 0.69 seviyesini gören konut kredisi faiz oranları bu rakamın 2 katının da üzerine çıktı.

Devlet bankaları tarafından başlatılan 1 yıl ertelemeli konut kredisi kampanyası akabinde konut fiyatları da yükselirken bugün gelinen noktada hem yükselen konut fiyatları hem de konut kredisi faiz oranları ne yazık ki alt gelirli vatandaşların konut sahibi olmalarını son derece zorlaştırdı.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKALAR KAMU BANKALARI OLDU !

Özel bankalar ile devlet bankaları arasında yaşanan ucuz kredi yarışı da sona ererken süreçte ne yazık ki en düşük konut kredisi faiz oranı ekonomistler tarafından psikolojik eşik olarak gösterilen yüzde 0.99 seviyesinin son derece üzerine çıkarak yüzde 1.37 seviyesine taşındı.

Devlet bankaları arasında bulunan Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yüzde 1.37 faiz oranı ile konut kredisi verilirken Halkbank konut kredisi faiz oranı ise yüzde 1.38 olarak uygulanıyor.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN ÖZEL BANKA

Devlet bankaları beklenen indirimli konut kredisi kampanyalarını başlatmazken özel bankaların konut kredisi faiz oranları ile de aralarında bulunan farkı açamadı. En düşük kamu bankası konut kredisi faiz oranı yüzde 1.37 olarak uygulanırken bu oran özel bankalarda yüzde 1.39 olarak uygulanıyor. Yani özel bankalar ile kamu bankaları arasında sadece yüzde 1 oranında bir faiz farkı bulunuyor.

En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden ise 120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi aylık taksit tutarı bin 703 lira olarak gerçekleşiyor.

Ne düşünüyorsunuz?

104 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İmar Planı Değişikliklerine Dair İtirazlar Karara Bağlandı !

Taşınmaz Mal Komisyonu’na 344 Başvuru Yapıldı