in , ,

Vakıfbank’tan Devlet Destekli Kredi

Vakıfbank devlet destekli kredisini resmi sitesinden duyurdu !

Türkiye’de evi olan herkesi ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Kamu bankası tarafından yapılan açıklamaya göre konutlarını tekrar inşa etmek isteyen hak sahiplerine aylık %1,34 faiz oranı ile devlet destekli kredi ödemesi yapılıyor. Vakıfbank tarafından verilen krediden yararlanmak isteyenler için kredi özellikleri haberimizde…

Banka tarafından yapılan açıklamada, Afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında kredi verildiği ifade edildi. Peki, kentsel dönüşüm kredisinden kimler faydalanabilir ? Kredinin özellikleri nelerdir ?

Kentsel Dönüşüm Kredisinin Özellikleri ;

Söz konusu kanun kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu destekten yararlanılabilmesi için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması ya da riskli alan içinde yer almamakla beraber gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporla tespit edilmiş olması gereklidir.

Riskli alan : Zemin yapısı ya da üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da İdare tarafından AFAD’ın görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanı ifade eder.

Riskli yapı : Riskli alan içinde ya da dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan veya yıkılma ya da ağır hasar görme riski taşıdığı ilmi ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade eder.

Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en çok 200.000.-TL’dir. Birden çok bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 200.000.-TL ’yi aşmamak kaydıyla toplamda en çok 1.000.000.-TL olabilecektir.

Bankamızca kullandırılacak Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilecektir. Kentsel Dönüşüm İşyeri kredilerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 3,5 (aylık % 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 4 (aylık % 0,33) oranında olacaktır.

Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için azami vade 10 yıldır. Bireysel işyeri kredilerinde 7 yıldır.

Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak müşterilerimiz ödemelerini eşit taksitli ya da bitmiş konut(edindirme) kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay yalnızca faiz ödemeli olarak gerçekleştirebilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden Yararlanacak Kişiler:

  • Konutlarını tekrar inşa etmek isteyen hak sahipleri,
  • Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı ya da sınırlı ayni hak sahipleri,
  • Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler.

Ne düşünüyorsunuz?

149 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sitenizin Ortasından Günün Birinde Bir Otoyol Geçebilir ! Yönetim planlarına dikkat !

Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır ?