in

Vatandaş Bu Durumdan Şikayetçi !

Emlakçı Hizmet Bedeli Hala Yüksek

Emlak sektöründe kayıt dışılığı önleyecek düzenlemeler devreye girdi. Bundan sonra yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacak. Tüketiciyi yanıltan bilgiler verilmesinin önüne geçilecek ve yetki belgesi olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, düzenlemede 2018 yılında alım ve satıma aracılıkta hizmet bedeli üst sınırının % 4, kiralamaya aracılıkta ise bir aylık kira bedeli olarak belirlendiğini, bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil edilmesine kesinlikle müsaade edilmeyeceğini belirtti.

Düzenlemede yurttaşın faydasına çoğu madde var fakat emlakçıların satıştan aldıkları hizmet bedeli hala yüksek. Vatandaş bu durumdan şikayetçi !

Emlakçı gayrimenkul satışlarında % 4 hizmet bedelini hem satandan, hem de alandan tahsil ediyor. Toplamda % 8 komisyon alınıyor !

Satıcılar genellikle “Ben % 4 vermem, fiyatım bu kadar, sen ona göre fiyat belirle” diyor. Emlakçı da bu kez satıcıdan alması gereken % 4’ü de konutun fiyatına ekliyor ve satıcının komisyonunu da alıcıya yüklüyor !

Emlakçılar “% 4 veren yok ki, % 3’e zor ikna ediyoruz” diyebilirler. Pazarlık sürecini emlakçılar yönetmekte olduğu için ne yapıp edip toplamda % 8, bilemedin % 6 komisyonunu alıyor ! Vatandaş, % 3 hatta toplamda da % 6′ ya ulaşan hizmet bedelini yüksek buluyor.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Borcunu Peşin Ödeyenlere Yüzde 20 İndirim

Vergi Borçlarına Yapılandırma Müjdesi !