in

Vazife Malulü ve Koronavirüs Meslek Hastalığına Dair Adımlar Atıldı

81 ile gönderilen genelgede faizsiz konut kredisi de yer alıyor…

Faizsiz konut kredisi desteği başta olmak suretiyle birden fazla düzenlemeyi ihtiva eden yeni genelge Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ile gönderildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan son teşvik ve yardım programı arasında bulunan faizsiz konut kredisi müjdesi için Sağlık Bakanlığı beklenen genelgeyi 81 ile gönderdi.

Gönderilen genelge kapsamında sağlık çalışanlarına tanınmış vazife malulü ve koronavirüsün meslek hastalığı sayılması konusu ile ilgili düzenleme için gerekli çalışmalar başladı.

Ülkemizin her yanında aralıksız olarak sağlık hizmeti sunan hekimler ve diğer sağlık çalışanları önemli zorluklara karşın hizmet sunmaktadır. Bir yandan kapasiteyi aşan hasta yoğunluğu, diğer taraftan yeterli şahsi koruyucu donanıma erişilememesi sebebiyle gün geçtikçe daha fazla sağlık çalışanı Covid-19 tanısı almaktadır.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, sağlık hizmetlerinde çalışan ya da sağlık çalışanı olanların COVID-19 tanısı almaları halinde, hastalığın yapılan işle yakın bağı gözetilerek meslek hastalığı bildirimi yapılması gerektiğini belirtmişti.

Sağlık çalışanları arasında COVID-19 ile bağlantılı olarak gelişen olayların iş kazası olarak bildirimi yapılması gerektiğine yer verilen açıklamada, “Sağlık sistemindeki COVID-19 kaynaklı meslek hastalıkları ve iş kazalarının saptanabilmesi ve alınması gereken ek önlemlerin belirlenebilmesi için bu bildirimlerin yapılması büyük önem taşımaktadır” denildi.

VAZİFE MALULÜ VE KORONAVİRÜS MESLEK HASTALIĞINA DAİR SAĞLANAN HAKLAR NELER OLACAK ?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında sağlık çalışanlarına birden fazla yeni hak ve imkan tanındı. Bunlardan en fazla ilgi çekeni ise faizsiz konut kredisi desteği oldu. Sağlık çalışanları kadrolarına göre vazife malullüğü ya da meslek hastalığı statüsünden faydalanacak.

Yapılan düzenlemeden yalnızca devlet hastanelerinde çalışan sağlık çalışanları değil, üniversite ve özel hastanelerde çalışan sağlık personelleri de faydalanacak.

Bu haklar şöyle sıralandı:

Hayatını kaybeden veya çalışma gücünü yitiren sağlık çalışanı vazife malulü sayılacak,

Vazife malullerine veya bu kişilerin yakınlarına aranılan şartları taşımaları halinde ikramiye ve hizmet süresi dikkate alınmaksızın maaş ödemesi yapılacak,

Maaşa ek olarak tazminat ve ek ödeme yapılacak,

Vazife malulü olan kişinin yakınlarına devlet memuru olma hakkı verilecek,

Vergi konusu ile ilgili belirli oranda indirim yapılacak,

Çocuklarına eğitim yardımı ödenecek,

Bazı faturalar için özel indirim yapılacak,

Bu kişilere ve yakınlarına TOKİ üzerinden faizsiz konut kredisi verilecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

312 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Katar’dan Türkiye’ye Milyon Dolarlık Gayrimenkul Yatırımı

“Çeşme Reisdere’de Kapalı Pazar Yeri Yapımına Başlıyoruz”