in

Vergi Borçlarına Yapılandırma Müjdesi !

Vergi Yapılandırması Hangi Borçları Kapsayacak ?

Borçlar silinmiyor !

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş yaptığı açıklamada, borçların silinmesinin söz konusu olmadığını, vergi yapılandırması olduğunu, faiz ve gecikme cezalarında indirimler yapılabileceğini duyurdu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bir af değil, yapılandırma yani borçların tekrar kolayca ödenir hale getirilmesi !

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş konu hakkında şunları söyledi:

“Vergi affı değil, SGK prim borçları ve vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili çalışıyoruz. Kanun teklifinin görüşmeleri sırasında Plan ve Bütçe Komisyonuna sunacağız.”

Vergi yapılandırması hangi borçları kapsayacak ?

Geçtiğimiz yıllarda yapılan vergi yapılandırmalarında kapsamlı çalışmalar gerçekleştirildi. Emlak vergilerinden askerlik para cezalarına kadar çoğu kalem yapılandırma kapsamına alınmıştı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un açıklamaları ile geçmişte yapılan yapılandırmalara benzer bir çalışmanın söz konusu olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Geçmişte hangi borçlar yapılandırılmıştı ?

Katma Değer Vergisi
Emlak Vergisi
Gelir Vergisi
Çevre ve Temizlik Vergisi
Motorlu Taşıtlar Vergisi
SGK, Bağ-Kur prim borçları
Askerlik para cezası
Trafik cezaları
Su borçları
Öğrenim kredisi borçları.
İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.
Topluluk sigortası prim borçları, ödenme imkanı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.
İhale konusu işler ve özel nitelikli inşaatlar ile ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

Ödemeler nasıl yapılacak ?

Geçmiş dönemdeki yapılandırmalara bakıldığında taksitle veya peşin olarak ödeme imkanı sunuluyordu. Taksitle yapılan ödemeler için 6, 9, 12 ve 18 ay seçenekleri sunulmuştu. 2 ayda bir gerçekleştirilen bu ödemeler 36 aya kadar vadeye yayılabiliyordu.

Ne düşünüyorsunuz?

137 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Vatandaş Bu Durumdan Şikayetçi !

İyi Bir Konut Sitesinde Bulunması Gereken Özellikler