in

Vergi Yapılandırmada Son Müracaat Tarihi 31 Aralık

Yapılandırma, 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu avantajdan faydalanmak isteyenlerin nereye müracaat etmesi gerekiyor ?

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı’ndan (TÜSİAV) yapılan açıklamaya göre, borç yapılandırması 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bu fırsattan faydalanmak isteyenlerin 31 Aralık 2020’ye kadar ilgili kuruma müracaat etmesi gerekiyor.

Gelir, kurumlar, ÖTV, KDV, MTV, emlak, çevre temizlik vergileri, gümrük vergileri, ceza ve gecikme faizleri, prim borçları, öğrenim kredisi borcu, köprü ve trafik cezaları, kamunun kira alacakları, TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları, orman köylülerinin kredileri, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçları da kapsam dahilinde bulunuyor. Bağ-Kur’lulardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlar, borçlarını iki ay içinde ödemeleri ya da yapılandırma gerçekleştirmedikleri takdirde prim borçları silinecek, ancak sigortalılıkları durdurularak borçlu oldukları dönem sigortalılıkları silinecek.

TÜSİAV Vergi Platformu Başkanı Serkan Kumdakcı, borçlu olan ve yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin yapması gerekenler hakkında bilgiler verdi. Daha önceki yapılandırmalarda son gün vergi daireleri önünde oluşan uzun kuyruklara şahit olunduğunun önemini vurgulayan Kumdakcı, şunları aktardı:

“Teknoloji ile bugün oturduğunuz yerden de başvuru yapmanız mümkün yalnız son zamanlarda oluşan yığılmalar sistemi zora sokuyor. Bu nedenle mükelleflerin vakit kaybetmeden müracaatlarını yapması doğru bir adım olur. Vergi borçluları E-Devlet ya da İnteraktif Vergi Dairesine giriş yapıp “Yapılandırma İşlemleri” kısmından borçlarının tamamını yapılandırabilecekleri gibi bağlı bulundukları vergi dairesine direkt olarak ya da posta yoluyla da başvurabilirler.

Sosyal Sigorta prim borcu olan işverenler müracaatlarını e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, yine elden veya posta yoluyla bağlı bulundukları SGK İl Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne de müracaat gerçekleştirebilirler. Diğer idarelerin de (TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, Tarım Kredi Koop. vb.) örneğe uygun müracaat dilekçelerini hazırlayarak borçluların kullanımına sunması gerekiyor.

Ticaret Bakanlığı’na, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, belediyelere, il özel idarelerine ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitinin 31/1/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitinin 28/2/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil), diğer taksitlerin ise bu tarihleri takip eden ikişer aylık dönemler halinde azami on sekiz eşit taksitte ödenmesi gerekiyor.”

Ne düşünüyorsunuz?

128 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ay’da Arsa Satışı mı ?

Show House Nasıl Yapılır ?