in

Web Tapu Sistemi Yabancılara da Hizmet Verecek

Yabancıların taraf olduğu işlemlerde düzenlenecek değerleme raporuna dair usul ve esasları düzenleyen TADEBİS-WEB TAPU uygulaması başlamış oldu.

Web tapu sistemi yabancıların erişimine açıldı. Antalya bu kapsamda pilot bölge olarak seçildi. Bu kapsamda yabancıların taraf olduğu işlemlerde düzenlenecek değerleme raporuna dair usul ve esasları düzenleyen TADEBİS-WEB TAPU uygulaması başlamış oldu.

Vatandaşlarımızın ve ticaret sicilinde kayıtlı şirketlerin taşınmazlarını internet ortamından takip edebildiği ve yönetebildikleri sistem olan Web Tapu sistemi artık yabancılara da hizmet verecek. Web tapu sistemi Yabancı Portalına, webtapu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Bu sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘For Foreigner’ alanına tıklanarak yabancı portalına erişim sağlanabiliyor. Bu portal yalnızca Türkiye’de taşınmaz mal edinen yabancıların kullanması için oluşturuldu.

Sistemin kullanımı

Sistemi kullanabilmek için ilk önce kayıt oluşturulması gerekiyor. Yabancılar Türkiye’deki GSM operatörlerine kayıtlı olan bir cep telefonu numarasını, mail adreslerini, uyruklarını, pasaport ya da yabancı kimlik numaralarını girerek ilk önce bu kaydı kolayca oluşturma şansına sahipler. Web Tapu Kullanıcı Kaydı konu başlığı ile kendilerine gelen maili onaylamaları akabinde portal kullanımı aktif hale getirebiliyorlar. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki çoklu dil desteği ile İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde hizmet alabiliyorlar.

Taşınmaz değerlemeleri için önemli

Sistem ilk önce yeni devreye alınan yabancı ülke vatandaşlarının yapacağı satış işlemlerinde taşınmaz değerleme başvuruları için kullanılacak. Yabancılar taşınmaz değerleme işlemini başlatmak için sol menüde bulunan “değerleme işlemleri” menüsünden diledikleri işlemi başlatabilecekler. Değerleme takipleri, rapor erişimleri ve tekrar değerleme talepleri bu sayfadan yapılabilecek. TADEBİS sistemine entegre olarak hazırlanan altyapı ile değerleme raporu ödemeleri de sistemden takip edilebilecek.

Pilot şehir; Antalya

Antalya bu kapsamda pilot bölge olarak seçildi. Pilot uygulama kapsamında yalnızca Antalya ilinde bulunan taşınmazlar için değerleme başvuru işlemleri yapılacak. Bu kapsamda yabancıların taraf olduğu işlemlerde düzenlenecek değerleme raporuna dair usul ve esasları düzenleyen TADEBİS – WEB TAPU uygulaması başlamış oldu.

Ne düşünüyorsunuz?

98 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yatırım Değeri Yüksek Uygun Arsa Nasıl Olmalı ?

Enerji Projeleri İçin Acele Kamulaştırma Kararları Alındı