in

Web Tapu Üzerinden 3 Boyutlu Görüntüleme !

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında web tapu üzerinden evlerin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlayacak olan sistemde sona gelindi.

Ev sahibi olmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlayacak 3 boyutlu tapu sistemi üzerinde çalışmalarda sona gelindi. 1. Türkiye Profesyonel Tesis Yöneticileri ve Tedarikçileri Çalıştayı düzenlenirken bu çalıştaya katılan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik önemli açıklama yaptı.

3 boyutlu kent modelleri ve kadastro projesi ile ilgili da bilgilendirmede bulunan Çelik sistemin tam anlamıyla hayata geçirilmesi ile birlikte satın alınmak istenen evin mutfağından balkonuna kadar her bir santiminin 3 boyutlu sanal ortam üzerinden görüntülenebileceğini duyurdu.

PİLOT İL AMASYA !

Yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi veren Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik pilot il olarak seçilen Amasya’da örnek çalışma yaptıklarını belirterek “Havadan çekilen fotoğraflar ve yerden yapılan ölçümlerle imar işini üç boyutlu hale getiriyoruz. Belediyelerinin verdikleri yapı ruhsatları, tapu kadastro verileri anlamlı bir bütünlüğe kavuşuyor. Artık bir tıkla satın almak istenen gayrimenkulun coğrafi bilgisi, ada parsel numarası, üzerinde ipotek, kısıtlama olup olmadığının yanında, mimari projesini de görebilmektedir. O daire kaçıncı katta, hangi cephede, kaç oda, mutfağı kaç metrekare bir tıkla sanal ortamda web tapu üzerinden incelenebiliyor” dedi.

Söz konusu projeye mal sahibinin de izin vermesi durumunda emlakçıların da görebileceğini söyleyen Çelik, Amasya’da yapılan pilot uygulamanın zaman içinde tüm Türkiye geneline yaygınlaştırılacağını açıkladı. Tapu arşivlerini de dijitalleştirme çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Çelik yönetim planları için bu çalışmanın önemine değindi.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Artış Oranı Temmuz 2021 !

Üsküdar’a 5 Bin Yeni Konut