in ,

Yabancı Yatırımcıları Türkiye’ye Çeken Sanal Tanıtım Dönemi!

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için atağa geçti.

Yabancı Yatırımcıları Türkiye’ye Çekmek İçin Sanal Tanıtım Dönemi! voorgo.com

Sektörde sanal fuarlara hız verilecek. 2020’nin sonunda ise tanıtım turları yapılacak. Öncelikli tercihler Ürdün, Katar, Kuveyt, Çin, Pakistan, Hindistan, İngiltere, İsveç, Norveç ve Fransa.

İnşaat firmaları ve gayrimenkule danışmanlık yapan tüm taraflar Türkiye’nin dünya gayrimenkul pazarından daha çok pay alabilmesi amacıyla güçlerini birleştiriyor. Sanal fuar organizasyonlarıyla, 2023’te 15 milyar dolar, 2025 yılında ise 20 milyar dolar gayrimenkul ihracatı gerçekleştirmek hedefleniyor. Bunun için farklı coğrafyalara ilk önce sanal, sonra da 2020 sonunda direkt olarak gidilerek tanıtım turları gerçekleştirilecek. Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) liderliğindeki çalışmalarda hedef pazarlar belirlendi.

SAĞLIK BAŞARISI ÖNE ÇIKARILACAK

Ömer Faruk Akbal, bu yıl koronavirüs salgını etkisiyle yabancıya satışta 5 milyar dolar rakamına ulaşılacağını vurguladı. “Turizm ve gayrimenkul yatırımları iç içe geçti. Pandemi döneminde sağlıkta çok iyi sınav verdik. Bu hususta doğru tanıtımlarla Singapur, Tayvan ve Hindistan’ın önüne geçebiliriz. Sağlık projeleri yurt dışından nitelikli yatırımcıyı  ve beraberinde emeklilik dönemindeki bireysel yatırımcıyı çeker” şeklinde konuştu. Yabancıya satışta bilhassa İstanbul’un önemli olacağını belirten Akbal, “İstanbul satışlarımızın prensi olacak. Bunun için İstanbul’da uluslararası kongrelere ağırlık vereceğiz. Yabancıya satışta ayrıca Ankara, Antalya, Bursa, Yolova, Trabzon, Sakarya, Balıkesir,  Adana, Sivas gibi illeri de öne çıkarmayı hedefledik. Belediyelerle işbirlikleri yapacağız. Uluslararası gayrimenkul yatırım pazarı büyüklüğü 400 milyar dolar. Türkiye’nin ilk 5 pazar arasına girmesini hedefliyoruz. Ciddi AR-GE çalışmalarımız olacak” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE YİNE GÜVENLİ LİMAN

Akbal, Türkiye’den gayrimenkul alanların çoğunluğunun ülkeyi güvenilir liman olarak gördüğüne vurgu yaptı. “Yabancılardan bir kısmı güneş ve turizm amaçlı alım yapıyor. Bu kategoride daha fazla Avrupa ülkeleri, Rusya ve Türk cumhuriyetleri yer alıyor. 2. grup ülkeler herhangi bir şey olma olasılığına karşın güvenlik amaçlı alım yapıyor. 3.grup ise yükselen islamofobi sebebiyle alımlarını Türkiye’den yapmayı tercih ediyor. Bu grup oldukça önemli” şeklinde konuştu.

2015 yılında Türkiye’de satılan toplam konut içinde yabancıların payı yüzde 1.77, 2016 yılında yüzde 1.36, 2017’de yüzde 1.58, 2018’te yüzde 2.88, 2019 yılında ise yüzde 3.37 olarak kaydedildi. 2020’nin ilk yarısında salgının etkisiyle 2.28’e düştü. 6 ayda yabancıya 14 bin 262 konut satıldı.

YABANCIYLA ARAYI BULACAK

Akbal, konut satışında güvenilirliğin önemli olduğuna dikkat çekti ve bunun için üyelere eğitimler verileceğini ve yeterlilik ilkelerinin oluşturulacağını dile getirdi. Yurtdışı satıştlarında problemlerin çözüm merkezi olacaklarını vurgulayan Akbal, “Türkiye’den gayrimenkul alan fakat davalık olan yatırımcılar var. İşte bu kitleye arabuluculuk hizmeti vereceğiz” diye konuştu. Türkiye’de mülk alırken dolandırılan yabancılar da olduğuna vurgu yapan Akbal, durumların belirlenmesi için bir saha çalışması başlattıklarını açıkladı.

PAKİSTAN HIZLI GİRİŞ YAPABİLİR

Türkiye’de en fazla konut yatırımı yapan ülkelerin İran, Irak ve Rusya olduğuna dikkat çeken Akbal, “Bu yıl en ilgi çekici gelişme listeye Çinlilerin dahil olması oldu. Alımları artmaya başlayan Çinliler dünya çapında her yıl 50 ile 100 milyar dolarlık yatırım yapıyor. Çinin Türkiye’den alım potansiyeli yüksek. Bu listeye Pakistan da hızlı giriş yapabilir. Oradaki STK’lar ile temas durumundayiz. İngiltere pazarına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Hindistan’dan konut yatırım isteği şu anda oldukça az fakat potansiyeli yüksek bir ülke. Oraya yönelik de çalışmalarımız söz konusu. Bu kapsamda önümüzdeki yıllarda Avrupa, Çin ve Hindistan’ı ilk 10’da göreceğiz” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

132 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

evtadilati-voorgo

Evinizi Satmadan Önce Tadilat Yapmalı Mı?

940 Bin Konutun Üretimi Tamamladı voorgo.com

940 Bin Konutun Üretimi Tamamlandı!