in

Yabancı Yatırımcıların Yol Haritası ‘Property Buying Guide’ Yayımlandı

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi yayımladı.

İTO, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen uluslararası yatırımcılara yol göstermek, Türkiye gayrimenkul sektörünü ve yatırım süreçlerini anlatmak amacıyla İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi (Property Buying Guide: Istanbul) yayımladı.

GİGDER (Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği)’in katkılarıyla hazırlanan ve İngilizce basılan kılavuz, uluslararası yatırımcı için Fransızca, Arapça, Farsça, Çince, Rusça olmak suretiyle 6 dilde bilgi broşürleri ile zenginleştirildi.

İstanbul’un yatırım fırsatlarını, geniş bir yabancı yatırımcı kitlesine ulaştırması hedeflenen rehberin tanıtım toplantısı çevrimiçi gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, çok kıymetli değer ve bilgilerin bulunduğu rehberin yalnızca yabancılara değil yerlilere de yol göstereceğini ifade etti.

Mütekabiliyet Yasası sonrası 184 ülke vatandaşının Türkiye’den taşınmaz aldığını belirten Demirtaş, yapılan hukuki düzenlemelerle yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yöneldiğine ve önemli bir döviz kaydının sağlandığına dikkat çekti.

Demirtaş, yabancıların gayrimenkul edinimine dair bazı alanlarda grilik yaşanabildiğini dile getirdi. “Rehber fluluğu ortadan kaldıracak ve herkes için açık ve şeffaf bir yol haritası ortaya koyacak.” dedi.

Demirtaş, “Mütekabiliyet Yasası yürürlüğe girmeden önce toplam 54 bin 627 kişi, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ise 234 bin 7 kişi ülkemizden taşınmaz edinmiştir. Yabancı yatırımcıların ülkemizden gayrimenkul talepleri, karşılıklılık ilkesinin kaldırılmasının sonrasında artış göstermiş, her ülke ve her kıtada birçok yabancı, ülkemize yatırım kararı almıştır.” dedi.

Vatandaşlık hakkı imkanı verilmesi gibi yapılan düzenleme ve teşviklerle, yabancıların ilgisinin artarak sürdüğünü ifade eden Demirtaş, salgın sürecinde dahi gayrimenkul satışlarının yükseliş gösterdiğini ifade etti.

“YATIRIMCILAR İÇİN İNANILMAZ BİR DEĞER ÜRETECEK”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Demirtaş, GİGDER ve İTO iş birliği ile hazırlanan İstanbul’da Mülk Edinme Rehberi’ne ve Home Turkey Home markasıyla yapılan çalışmalara değinerek, açıklamalarda bulundu.

“Ülkemizde gayrimenkul edinimine dair ayrıntılı bilgilerin verilmesi, ülkemizde yaşama kararı alan kişilere eğitim, sağlık ve iş imkanları gibi ülkemizi tanıtacak bilgilerin genel olarak farklı dillerde ifade edilmesi, Türkiye’nin tanıtımı ve sektörün gelişimi açısından son derece önem taşımaktadır. Rehberin hem yurt dışı hem yurt içi için olağanüstü bir değer üreteceğine inanıyorum. Bu kapsamda gerek bakanlığımız gerekse sizler tarafından hazırlanan markaların eş güdümlü çalışarak gayrimenkul sektörüne son derece yararlı katkılar sağlayacağına inancım tam.”

Ne düşünüyorsunuz?

164 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Esnafa 1000 TL Pandemi Desteği Ve Kira Yardımına Dair Karar Bugün Resmi Gazetede Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’taki Temel Atma Törenine Katıldı