in

Yabancılara Konut Satışında Pilot Uygulama Artık Türkiye Genelinde …

20 Eylül itibarıyla ülke genelinde uygulanmaya başlandı.

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu gayrimenkul edinimlerine düzenlenecek olan değerleme raporuna ek düzenlemeler geldi. Pilot uygulaması geçen ay Antalya’da başlayan Tadebis-Web Tapu düzenlemesi 20 Eylül itibarı ile ülke genelinde uygulanmaya başlandı.” dedi.

Yabancı gerçek kişilerin taraf olduğu gayrimenkul edinimlerine düzenlenecek olan değerleme raporuna ek düzenlemeler geldi. Pilot uygulaması geçen ay Antalya’da başlayan Tadebis-Web Tapu düzenlemesi 20 Eylül itibarı ile ülke genelinde uygulanmaya başlandı. Yapılan düzenleme ile ilgili bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Değerleme raporuna dair taleplerin alınması, bir merkezden değerleme firmalarına dağıtımının sağlanması ve değerleme raporunun elektronik ortamda hazırlanması konusu ile ilgili TADEBİS (Taşınmaz Değerleme Bilgi Sistemi) ile Web Tapu uygulaması arasında entegrasyon sağlandı. Yapılan düzenleme ile rapor standardı getirildi. Sistem ile değerleme raporunda ortaya çıkması muhtemel maddi hataların ortadan kaldırılması hedefleniyor” dedi.

Sistem Nasıl Çalışacak ?

Sistemin işleyişi ile ilgili da bilgiler veren Özelmacıklı, “Yabancıların taraf olduğu işlemlerde değerleme raporu talepleri TKGM’nin webtapu.tkgm.gov.tr internet adresinden ya da ALO-181 Çağrı Merkezi üzerinden gerçekleştirilecek. Yabancılar taşınmaz değerleme işlemini başlatmak için web tapu sisteminde sol menüde bulunan ‘değerleme işlemleri’ menüsünden diledikleri işlemi başlatabilecekler. Değerleme takipleri, rapor erişimleri ve tekrar değerleme talepleri bu sayfadan yapılabilecek. İlgilisi tarafından değerleme rapor bedeli ücreti ödenecek. Talep sistem tarafından aynı gün içerisinde iş dağıtım algoritması ile TADEBİS üzerinden yetkili gayrimenkul değerleme kuruluşuna atanacak. Atamaların adil olması için özel bir algoritma kullanılacak” dedi.

Değerleme Raporu Hizmet Ücreti

Yabancılara hazırlanacak değerleme raporu ücretleri ile ilgili da bilgi veren Özelmacıklı, “Rapor bedelleri Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Uygulama Esasları ile belirlenen ücretlerin 2 katı olarak esas alınacak. Bu ücretin haricinde KDV hariç diğer herhangi bir ilave ücret veya masraf tahsil edilmeyecek. Konut nitelikli taşınmazlar için yetkili değerleme kuruluşa görevlendirmenin yapıldığı gün hariç iki iş gününde, konut dışı diğer tüm nitelikte taşınmazlar için beş iş gününde sonuçlandırılacak” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

90 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kargir Ve Karkas Yapı Nedir ?

21 Milyonluk Arsa Satış İhalesi