in , ,

Yabancıların Konut Edinimi Yeni Genelge İle Sınırlandırıldı !

Yabancıya konutta vatandaşlık sınırı !

Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmişti. 2018’de yapılan değişiklikle yabancıların Türkiye’de 250 bin dolar ve üzerinde gayrimenkul alması ve bunu 3 yıl satmama taahhüdü ile vatandaşlık edinebilmesinin yolu açılmıştı.

Yılda yaklaşık 40 bin adet olan yabancıya satışların yüzde 38’i vatandaşlık için gerçekleşiyor. Son dönemde bu hususta oluşan bazı suistimaller sebebiyle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü vatandaşlık için gayrimenkul edinimi konusu ile ilgili 22 Mart 2021 tarihinde 2019/5 sayılı genelgesinde düzenlemeler yaptı.

Genelgeye göre, aynı taşınmazın yalnızca bir kez vatandaşlık alımına konu edilebileceği tekrar tekrar vatandaşlık kazanımına konu edilemeyeceği sınırlaması getirildi. Örneğin; bir yabancı 250 bin dolar karşılığı Türkiye’den aldığı taşınmazı 3 yıl satmama taahhüdü verip, 3 yıl sonunda vatandaşlık kazandı. Bu gayrimenkul 3 yıl sonunda yeniden bir yabancıya satıldığında aynı mülk üzerinden vatandaşlık başvurusu yapılması mümkün olmayacak. Bir yabancının sahip olduğu bir mülk bir Türk şirketine devir edildiyse vatandaşlık için bu mülkü alacak kişi ilk devredenin eşi, çocuğu ya da aynı uyruklu bir yabancı olamayacak. Bu sayede mülkleri aile bireyleri arasında ya da şirkete devredip oradan kişiye satarak yapılan ve 3 yıl satmama süresi geçince vatandaşlık kazanması için döndürülmesinin önüne geçilecek.

Bir diğer değişiklik ise geri alım taahhütleri ile yapılan satışlar. Yabancılar uzun zamandır kendi aralarında ya da inşaat firmaları vasıtasıyla devirler yapmaktalar. Taşınmazı satan firmanın mülklü taahhüt süresi sona erdiğinde yani 3 yıl sonunda geri alması halinde vatandaşlık hakkında uygunluk yeniden değerlendirilebilecek. Özellikle bu yolla yapılan alımların şaibeli olarak görülebileceği açık bir şekilde genelgede ifade edilmiştir. Yapılan düzenlemeler ihtiyaca yönelik olup kötüye kullanımı engellemede büyük destek olacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

178 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

100 Bin Lira Hibe Desteği İle Kırsala Dönüş !

İzmir Büyükşehir Belediyesi 21 Daireyi Satışa Çıkardı