in ,

Yabancıların Türkiye’de Mülk Edinimi ! Değerleme Raporu Zorunlu mu?

Değerleme raporu nasıl temin edilir ? Değerleme raporunun maliyeti nedir ?

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından yayımlanan 15.02.2019 tarih 2019/1 sayılı genelge ile yabancı uyruklu kişilere artık yalnızca yurttaşlık müracaatında değil, bunun yanı sıra alıcı ya da satıcı olarak taraf oldukları bütün satış prosedürlerinde de ‘gayrimenkul değerleme raporu’ zorunluluğu getirilmiştir.

Değerleme raporu nasıl temin edilir ?

Söz konusu değerleme raporlarının BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yetkilendirilmiş Bağımsız Gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından hazırlanması gerekiyor. Bu firmalar BDDK sitesinde kayıtlı olup kişi ve yetkisi olmayan firmaların raporları kabul edilmemektedir.

Değerleme raporunun geçerlilik süresi nedir ?

Değerleme raporları düzenlendiği tarihten itibaren üç ay süreyle geçerlidir. Üç aylık süre içinde söz konusu gayrimenkul yeni bir satış prosedürüne konu olursa bu değerleme raporu geçerliğini korur.

Değerleme raporu nasıl hazırlanmaktadır ?

Yetkilendirilmiş Gayrimenkul değerleme kuruluşlarının onayı ile eksperlerin (gayrimenkul değerleme lisansına sahip olan uzmanların), TDUB tarafından yayımlanan uluslararası değerleme standartları ve diğer mevzuat ile hazırladıkları değerleme raporları,

1.RAPOR BİLGİLERİ

2.TAPU KAYIT BİLGİLERİ

3.KONUM, ULAŞIM VE ÇEVRE BİLGİSİ

4.GAYRİMENKULE İLİŞKİN YASAL İNCELEMELER

5.ANA TAŞINMAZIN FİZİKSEL, YAPISAL VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ

6.DEĞERLEMEYE ETKİ EDEN FAKTÖRLER

7. BELİRLENEN DEĞERLEME YAKLAŞIMI

8.PAZAR ARAŞTIRMASI

9. SONUÇ

10.KISITLAMALAR VE SINIRLAMALAR

11.EKLER

Bölümlerinden oluşmaktadır.

Değerleme raporunun maliyeti ne kadardır ?

Gayrimenkul değerleme raporu mobil imzalı olarak kep sistemi üzerinden prosedürün yapılacağı tapu müdürlüğü sistemine online olarak aktarılmaktadır. İşlemin yapılacağı günün sabahında tapu kep (Kayıtlı Elektronik Posta) sistemine aktarılmış olur.

Değerleme raporlarının hizmet bedelleri, taşınmazın vasfı, niteliği, alanı, resmi kurum incelemeleri için ödenen resmi kurum harçları (Her il, ilçe belediyesinde resmi kurum harçları farklılıklar göstermiştir.), konumlu olduğu bölge, gibi faktörlerden dolayı değişiklik göstermektedir. Bu hizmet bedelleri her sene Türkiye Cumhuriyeti tarafından belirlenen Değerleme Asgari Ücret tarifesinin altında olamaz. En sağlıklı rapor hizmet bedeli için tapu bilgilerinin verilmesi gereklidir.

Değerleme raporu zorunluluğu ile ne amaçlanıyor ?

Kısaca değerleme raporu zorunluluğunun kapsamında ;

*Taşınmaz değerleme sistemi oluşturulabilmesi

*Yabancı yatırımcılar için güvenilir ve reel değer verisi sağlamak

*Oldukça farklı analizleri içine alan taşınmaz değerlerini sektörün uzmanları olan değerleme uzmanları (eksper) tarafından üretilmesini sağlamak

*Yatırımcı ve alıcının hukuki hakkını güvenliğini sağlamak, sağlıklı rapor ile doğru değere erişerek dolandırıcılığı engellemek

*İnşaat piyasasında kayıt dışı ekonominin önüne geçerek vergi kaybını engellemek

Amaçlanmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

349 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emekliye Kira Desteği Sağlanacak !

İstanbul’un Göbeğindeki Arsayı Satıyor !