in

Yabancıya Gayrimenkul Satışında 2025 Eylem Planı

“Konut yatırımında İngilizler konumu, Almanlar fiyatı önemsiyor.”

Yabancıya gayrimenkul satışında 2025 eylem planı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Ahmet İhsan Erdem, “Ülke olarak 2003’ten bu yana toplamda 225 milyar dolar düzeyinde uluslararası düzeyde doğrudan yatırım çektik. Bunun 57 milyar dolarlık kısmı gayrimenkul yatırımlarından oluşmaktadır.” dedi.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği’nin (GİGDER) 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirilirken, toplantı kapsamında “Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planının tanıtımı da yapıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Erdem, Türkiye’nin kuvvetli ve sağlam temellere dayanan ekonomisiyle, salgın sonrası uluslararası yatırımcıların değişen ihtiyaçlarına yanıt verebilecek çeşitliliğe sahip fırsatlar sunmuş olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin halihazırda otomotivden ilaca, petrokimyadan makineye, gayrimenkulden finansal hizmetlere, gıdadan bilişime, havacılıktan savunmaya kadar çoğu sektörde üretim, yatırım ve Ar-Ge üssü konumunda olduğunu dile getiren Erdem, ülkenin sunmuş olduğu avantajlardan bahsetti.

Erdem, son yıllarda Türkiye’nin gösterdiği büyüme performansında inşaat sektörünün önemli pay sahibi olduğunu kaydederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Özellikle her alanda hayata geçen kamu yatırımlarıyla inşaat sektörü bu konumunu muhafaza etmektedir. 2020’de inşaat sektörünün GSYH içindeki payı yüzde 5,4, gayrimenkul etkinliklerinin payı ise yüzde 6,2 olmuştur. Uluslararası doğrudan yatırımlara baktığımızda gayrimenkul sektörünün ülkemiz için ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha vurgulama imkânına sahibiz. Ülke olarak 2003’ten bu yana toplamda 225 milyar dolar düzeyinde uluslararası doğrudan yatırım çektik. Bunun 57 milyar dolarlık kısmı gayrimenkul yatırımlarından oluşmaktadır.”

Erdem, son yıllarda Türkiye’nin gösterdiği büyüme performansında inşaat sektörünün önemli pay sahibi olduğunu kaydederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Özellikle her alanda hayata geçen kamu yatırımlarıyla inşaat sektörü bu konumunu muhafaza etmektedir. 2020’de inşaat sektörünün GSYH içindeki payı yüzde 5,4, gayrimenkul etkinliklerinin payı ise yüzde 6,2 olmuştur. Uluslararası doğrudan yatırımlara baktığımızda gayrimenkul sektörünün ülkemiz için ne kadar önem arz ettiğini bir kez daha vurgulama imkânına sahibiz. Ülke olarak 2003’ten bu yana toplamda 225 milyar dolar düzeyinde uluslararası doğrudan yatırım çektik. Bunun 57 milyar dolarlık kısmı gayrimenkul yatırımlarından oluşmaktadır.”

Erdem, Müteyetenek Yasası, vatandaşlık hakkı gibi önemli gelişmelerle uluslararası yatırımcılara gayrimenkul satışında ciddi ivme yakalandığını anlattı.

“Yabancıya gayrimenkul satışı ihracat sayılsın”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise GİGDER’in 2025 için koyduğu 20 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı hedefinin mütevazı olduğunu belirterek, “Biz, 2025 için, İstanbul’da birim fiyatı 250 bin dolar olmak suretiyle, 40 bin konut satarak, 10 milyar dolarlık yabancı yatırım geliri hedefliyoruz.” dedi.

Gayrimenkul alan yabancının yaptığı harcamalardan bahseden ve konutla beraber yatırımın halka halka arttığını dile getiren Avdagiç, Türkiye’de gayrimenkul alan yabancıların çok büyük kısmının bununla birlikte bu ülkenin ihtiyari bir elçisi olduğunu ifade etti.

Avdagiç, yabancıya gayrimenkul satışından sağlanan gelirin oldukça önemli olduğunu belirterek, “Bu faaliyetin ihracat olarak sayılması için çok özel desteklerinizi istirham ediyoruz. Bu oldukça önemli bir gelir.” şeklinde konuştu.

İstanbul’un gayrimenkul fiyatında Avrupa metropollerinin gerisinde olduğunu anlatan Avdagiç, orta ve uzun vadede İstanbul’u daha değerli ve kıymetli bir noktaya taşıma noktasında adım atılması gerektiğini vurguladı.

Avdagiç, yabancıya gayrimenkul satışında yaşanan gecikmelere değinerek, bu hususta sürecin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Yabancıya gayrimenkul satışında 2025 hedefi 20 milyar dolar

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Gayrimenkul İhracatı 2025 Stratejik Eylem Planı’nın, 2020’de 6 milyar dolar olarak gerçekleşen yabancıya mülk satış gelirini yıllık 20 milyar dolara taşıyacağına inandıklarını ifade etti.

Gayrimenkul sektörünün uluslararası arenadaki itibarını güçlendirecek fırsatlara odaklandıkları ve sürdürülebilir yeni politikaları katma kıymetli iş birlikleri ile birlikte programa koyacakları aydınlık bir dönemin arifesinde olduklarını dile getiren Akbal, salgına rağmen Türkiye’den konut talebinin bu yıl da artmaya devam ettiğini anlattı.

Ocak-mayıs döneminde yıllık bazda yabancıya satışta yüzde 25’i aşan artış yaşandığını dile getiren Akbal, “Bu artış daha yüksek hedeflere ulaşma konusu ile ilgili bizi cesaretlendirdi. Aşılanmayla toplumsal bağışıklığın kazanılması, uçuş trafiğinin ve turizmdeki performansın kademeli olarak yükselmesi ile uluslararası gayrimenkul satışlarında bu yıl 50 bin adedin üzerine çıkarak yeni bir rekoru görmemiz uzak gözükmüyor.” şeklinde konuştu.

Akbal, 2025’te uluslararası gayrimenkulde 20 milyar dolarlık satış hedefine ulaşmak için eylem planlarını 4 ana başlık altında kurguladıklarını ifade ederek, “Bunlar, ‘gayrimenkul ihracatı ekosisteminin oluşturulması’, ‘etkili tanıtım’, ‘gayrimenkul alım süreçlerinin hızlandırılması’ ve ‘güven sağlayan hukuki hakların temini’ başlıklarını taşıyor.” ifadesini kullandı.

“Konut yatırımında İngilizler konumu, Almanlar fiyatı önemsiyor”

Ömer Faruk Akbal, AGS Global ile birlikte yürüttükleri “Yurt Dışı Yatırımcı Neden Türkiye’de Gayrimenkul Alıyor” başlıklı araştırmanın sonuçlarına dair şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de gayrimenkul satın alanların memnuniyet oranı yüzde 83,2 gibi son derece yüksek bir seviyede. Ülkelerin gayrimenkul satın alırken hangi özelliklerin belirleyici olduğu sorusuna verdiği çoklu cevaplara göre, İngiltere yüzde 83,3, Ürdün yüzde 62,1 ile gayrimenkulün konumunu önemserken, Irak yüzde 75,7, Almanya yüzde 68, Cezayir yüzde 54,2, İran yüzde 61,5 ile fiyatı önemsiyor. Ülkelerin Türkiye’yi neden tercih ettikleri sorusuna verdikleri çoklu cevaplar incelendiğinde, Suudi Arabistan yüzde 71,8, Rusya yüzde 77,8, Almanya yüzde 84 ile daha iyi bir iklimi ifade ederken, Irak yüzde 70,3 ile güveni ve istikrarı, Cezayir ise yüzde 50 ile kültür, din ve sosyal yaşamı ölçüt olarak baz alıyor.”

Akbal, araştırmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydederek, sektör için yine sürpriz sayılacak yeni bir çalışma olan Yabancıya Konut Satış Endeksi’ni de periyodik olarak kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

“Aracı kurumlara lisans şartı getirilmeli”

GİGDER Başkanı Akbal, yabancılara gayrimenkul satışındaki mağduriyetlerin önüne geçmek ve kaliteli hizmet standardını sağlamak için eğitim ve lisanslama mevzuatının oluşturulması gerektiğini belirterek, “Yabancıya gayrimenkul satışına aracılık eden kurumlara lisans şartı getirilmesi ile ilgili bir yönetmeliğin düzenlenmesini oldukça önemli görüyoruz.” dedi.

Sektörde bir ilk olacak eğitim ve sertifikalandırma çalışması için GİGDER Akademi’yi kuracaklarını dile getiren Akbal, mahalli ve uluslararası iş birlikleriyle yabancıya gayrimenkul tanıtımı eğitimini başlatacaklarını ifade etti.

Akbal, “Bizi 2025 hedefine taşıyacak en önemli konulardan birini ‘eğitim’ olarak görüyoruz. GİGDER Akademi ile 5 yıllık sürede ABD ve İngiltere’deki rakipleriyle boy ölçüşecek düzeyde eğitim ve sertifika almış 5 bin uluslararası gayrimenkul uzmanı yetiştirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Yabancıya gayrimenkul satışının döviz kazandırıcı hizmet sayılması isteğinde bulunan Akbal, “Sektörümüzün eğitim, sertifika ve lisanslanma mevzuatını takiben oluşturduğu yeni ekosistem, ‘döviz kazandırıcı bir faaliyet olarak’ hizmet ihracatı kapsamına alınmalı. ‘Gayrimenkul tanıtım hizmeti’ vererek döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan tüm aracı ve danışman kurumlar hizmet ihracatçısı kapsamına alınmalı. Geliştirici firmalara markalı konutları için Turquality kapsamında destek verilebilir.” açıklamasında bulundu.

GİGDER’in yeni dönem hedefleri

Ömer Faruk Akbal, 2025 hedeflerine ilerlerken, İran ve Irak gibi kuvvetli oldukları pazarlarda aktivitelerini artıracaklarını, Hong Kong, Singapur ve Hindistan gibi Türkiye hakkında henüz farkındalığı olmayan önemli pazarlarda da görülmemiş iletişim çalışmaları başlatacaklarını ifade etti.

Bu kapsamda araştırma ve saha çalışmalarını referans alarak her ülkenin Türkiye hakkında beklentisi ne ise tanıtımda ona özel bir strateji geliştireceklerini dile getiren Akbal, görülmemiş bir bakış açısıyla, yalnızca İstanbul ve Antalya’yı değil, Türkiye’nin çok farklı bölgelerini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Türkiye Ticaret Merkezleri ile iş birliğine giderek, TİM’in Dubai, Londra ve Newyork’ta bulunan ticaret merkezlerinde tanıtım ofisi kiralanmasını amaçladıklarını dile getiren Akbal, “Bu ofislerde ilgili pazarlara hitap eden Türk firmalarımızın tanıtım ve sıcak satış yapabileceği, hukuk müşavirliği ve tapu hizmetleri ile desteklendiği bir sistem kurmayı hayal ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Akbal, “2025’te yurt dışı gayrimenkul yatırımlarının yüzde 20’sinin Afrika’dan, yüzde 20-25’inin Uzak Doğu’dan, geri kalanının ise Orta Asya, Avrupa ve MENA bölgesinden geleceğini düşünüyoruz. Yani Orta Asya, Uzak Doğu ve Afrika satışlarını hatırı sayılır seviyede artırmayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Yabancı yatırımcıların olası sorunlarını daha henüz mahkeme sürecine taşımadan tespit edip gerekli aksiyonları hızla almak için Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kurmayı istediklerini dile getiren Akbal, böylece problemleri yüzde 70 azaltmayı hedeflediklerini vurguladı.

Akbal, salgınla beraber dijitalleşmede yaşanan artışa değinerek, dijital tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini sözlerine ekledi.

Ne düşünüyorsunuz?

141 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İçinde Stadyum Bulunan Spor Kompleksi Satışa Çıkarıldı

Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi Hizmete Açıldı