in

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Yeni Kararlar

23 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin 23 Haziran 2021 Çarşamba tarihli ve 31520 sayılı nüshası yayımlandı. Buna göre Resmi Gazete’de yapı kontrolü ile ilgili yapılan bir yönetmelik değişikliğine yer verildi. “Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YAPI DENETİMİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Yapılan yönetmelik değişikliğine göre 5/2/2008 tarihli ve 26778 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinin 19. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ve üçüncü fıkrasının (b) bendinde değişiklikler yapıldı. Yönetmelikte geçen “yapı denetim kuruluşları, labaratuvarlar ile şubelerinin” ibareleri “yapı denetim kuruluşları ve labaratuvarların” olarak değiştirildiği bildirildi.

BİNA SERTİFİKALARI İÇİN YENİ KARAR

“Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile getirilen önemli değişiklik ise bina sertifikaları ile ilgili oldu. Bu değişikliğe göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yapılardan iş bitirme aşamasına gelenler için yapı denetim kuruluşlarınca Bakanlıktan temin edilecek bina kimlik sertifikasının yapının kolayca görünen bir kısmına asılması gerektiğine karar verildi.

Ayrıca yapılan yönetmelik değişikliği ile bina kimlik sertifikası bedellerinin her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenerek açıklanacağı bildirildi. Bina kimlik sertifikası bedellerinin ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye hesabına yatırılacağı açıklandı.

Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile iş bitirme aşamasına gelen yapıların sertifikalandırılmalarına dair de usul ve yöntemin çerçevesi çizildi. Bu hususta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılındı. İlgili usul ve esasların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenip açıklanacağı bildirildi.

Ne düşünüyorsunuz?

101 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Taşınmaz Mal Komisyonu’na 344 Başvuru Yapıldı

Kamunun Üç Katılım Bankasının Tek Çatı Altında Toplanması Gündemde !