in ,

Yapı Kayıt Belgeleri İptal Ediliyor !

Yapı Kayıt Belgesi Geri Alınabilir mi ? İptalden Sonra Süreç Nasıl İşliyor ?

İmar Barışı düzenlenmesi dahilinde 81 şehirde başlatılan denetimler sonucu, mevzuata aykırı müracaatlar ile ilgili belge iptalleri ve yıkımlar başladı.

İmar Barışı amacıyla yaklaşık olarak 10 milyon yapı için müracaat yapıldı. Bu müracaatların yaklaşık olarak 2.5 milyonunun iptal edilmesi bekleniyor.

Yapı Kayıt Belgesi iptal edilen mülkler, kaçak yapı statüsüne girdiğinden söz konusu yapılar yıkım ve para cezasıyla da karşı karşıya kalıyor.

İmar Hukuku Uzmanı Avukat Gökhan Bilgin, bu kararlara karşı mahkemeye başvurulabileceğini ve vatandaşların Yapı Kayıt Belgesini geri alabileceğini belirtiyor.

İptalden Sonra Süreç Nasıl İşliyor ?

Yapı Kayıt Belgesinin iptaline dair verilen karar bir idari prosedür olup, bu karara karşı ilgili valiliğin bulunduğu yerdeki idare mahkemesi nezdinde iptal davası açılabiliyor.

Böyle bir kararı tebliğ alan Yapı Kayıt Belgesi sahibinin 60 gün içerisinde dava açması gerekiyor.

Bu kapsamda 31 Aralık 2017’den önce inşa edilmiş yapılar için verilen Yapı Kayıt Belgeleri’nin iptali İmar Kanunu’nda öngörülen açık istisnalar dışında da olası değil.

Bu istisnaların neler olduğu da 3194 sayılı İmar Kanununun Geçici 16. maddesinde ve bu maddenin programını düzenleyen ‘Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslara İlişkin Tebliğ’de açıkça belirtiliyor.

İptal Edilemeyecek Yapı Kayıt Belgeleri

Örneğin ‘sit’ alanlarında bulunan yapılara dair iptallerin gerçekleşmesi durumunda bu husus İmar Kanunu’nda istisna olarak sayılan alanlardan olmadığından, ilgili idarenin verdiği karara karşı yargı yoluna müracaat yapıldığında iptal kararı ortadan kaldırılabiliyor.

Oldukça sık karşılaşılan diğer bir husus ise, inşaat halindeki yapılarda 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile bitmiş olan kısımları hakkında verilen Yapı Kayıt Belgelerinin, eksik inşaat işlerinin tamamlanması kapsamındaki inşaat faaliyetleri nedeniyle iptal edilmesi durumudur.

Oysa bu tarihten sonra yapılmış bir bölüm varsa yapının tamamı için değil sadece ilave ruhsatsız kısımdan dolayı yıkım ve para cezası kararı verilebilir.

Yıkım ve Para Cezası da Kaldırılabilir

İmar Hukuku Uzmanı Bilgin, idarenin verdiği Yapı Kayıt Belgesi’nin iptali kararının kaldırılması halinde, Yapı Kayıt Belgesinin hukuki geçerliliğinin devam edeceğini ve ilgili yapının iskanlı bir yapı ile aynı statüye kavuşacağını ve varsa yıkım ve para cezası kararlarının kaldırılacağını bildirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

218 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi İçin Yeni Karar Alındı

Askeri Lojmanların Yerine AVM ve Rezidans Dikilecek !