in

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması İle İlgili Yönetmelik Değişti !

Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 5 Ağustos tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı !

5 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile önemli değişiklikler yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında sektörün uzun süredir talep ettiği bazı değişikliklere yer verilirken teknik personel listesinde bazı alanlarda inşaat mühendisi istihdamı zorunlu hale getirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 2/3/2019 tarihli ve 30702 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiş, aynı maddenin sekizinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“d) 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamındaki yetkilendirme kapsamında elektronik haberleşme hizmeti sunan ve/ya da elektronik haberleşme şebekesi sağlayan ve altyapısını işleten şirketler tarafından elektronik haberleşme istasyonlarının kurulumuna mahsus kule ve direkler ile bunlara ait zorunlu altyapı öğeleri için yapı sahibine ya da işletmeciye ya da müteahhidine,” “Ancak 20 nci maddenin ikinci fıkrasının (a) ya da (c) bentlerine ya da başvuru sahibinin eksikliği nedeniyle (b) bendine göre iptal edilen bir yetki belge grubu ile yapı ruhsatı alınmış mevcut işler ile ilgili bu fıkra hükmü uygulanmaz.”

“(10) Devralma veya yeni şirket kurma yoluyla birleşme halinde tasfiyesiz sona eren şirket/şirketlere veya işletmeler adına 11 inci maddeye uygun olarak alınan yetki belgesi grubu devralan veya yeni kurulan şirket tarafından kullanmak mümkün.

(11) Yıkım işleri müteahhitliği için düzenlenecek yıkım ruhsatı, sözleşme, geçici müteahhitlik ve belge numarası ve grup tahsis/iptal işlemlerinde bu Yönetmelikte yapı müteahhitliği için belirtilen usul ve esaslar uygulanır. Yapım ve yıkım işleri belge grupları müteahhidin yetki belge numarasına tek tek tahsis edilir.”

Ne düşünüyorsunuz?

141 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hazineden Satılık İmarlı Arsalar

Değerleme İşlemlerinde Malik Onayı Gerekiyor !