in

Yazlık Fiyatlarında Yüzde 150 Artış.

Koronavirüs salgını bu yılın tatil tercihlerini değiştirdi ve vatandaşları yazlık villaları tercih etmeye zorladı.

Yazlık-Fiyatları-voorgo

Villalara talebin artması nedeniyle, villa fiyatları da yüzde 150 artış gösterdi…

Tatil yapmak isteyenler oteller yerine yazlık kiralamayı tercih ettikleri için ünlü tatil beldeleri Kuşadası, Çeşme, Didim ‘de tüm yazlıklar doldu. Yüz binlerce yazlığın olduğu sahil kentlerinde boş yazlık bulmak neredeyse imkansız. Bu yıl tatil yapmak istemeyen veya ek gelir elde etmek isteyenler yazlıklarını kiraya verdi. Kuşadası, Çeşme ve Didim’de fiyatlar ikiye katladı. Havuzlu bir sitedeki villanın günlük kira bedeli geçen yıl bin TL civarında seyrederken, bu yıl yüzde 150 arttı ve 2 bin 500 TL’ye ulaştı.

Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Yıldırım, koranavirüs salgını sebebiyle insanların ev ortamını tercih ettiğine dikkat çekti. “Bu yıl villa, yazlık kiralama işi patlama yaptı. İnsanların yüzde 80’i  kalabalık ortamlarda kalmayı istemedikleri için ev ortamını tercih ediyor. Bu nedenle fiyatlar en az iki kat artış gösterdi.” diye konuştu.

Çeşme’de yazlık ev kalmadı.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, yazlık evlere aşırı talep olduğu için Çeşme’de kiralık yazlık ev kalmadığına dikkat çekti. “Çeşme’nin normalde yazlıkçı nüfusu 90-100 bin civarında iken nüfus bu yıl 200 bini geçti. Çeşme, kış nüfusunun 5 katı yazlıkçı ağırlıyor. Özellikle 60 yaş üstü vatandaşlarımız otellerdeki yoğunluğu gerekçe göstererek hiçbir şekilde oteli tercih etmiyor, evleri tercih ediyor. Restoranlar, plajlar, alışveriş merkezleri dolu, insanlar iç içe ama otellere gelince çekiniyorlar. Bakanlıkların istediği tüm sertifikaları almış olmalarına rağmen otellere karşı böyle bir algı oluştu ” dedi. Yazlıklardaki yoğunluğun altyapı, internet gibi hizmetlerde aksamalara neden olduğunu da ayrıca dile getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

126 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yabancıların-Arsa-Ve-Konut-Alımı-voorgo

Yabancıların Arsa ve Konut Alımına Virüs Etkisi!

TOKİ’nin Taksit Açıklaması Kafa Karıştırdı voorgo

TOKİ’nin Taksit Açıklaması Kafa Karıştırdı.