in

Yeni İnşaat Yasağı !

Devam eden işler ve şantiyeler etkilenecek mi ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan Tasarruf Tedbirleri ile İlgili 2021/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına çok zorunlu olmayan haller dışında yeni inşaat yasağı getirildi.

30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe giren Tasarruf Tedbirleri ile İlgili 2021/14 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında çok zorunlu olmayan bazı durumlar dışında kamu kurum ve kuruluşlarına yeni inşaatlara başlama yasağı getirildi. Yeni yasak kapsamında zaten yükselen inşaat maliyetleri ile mücadele etmeye çalışan kamu müteahhitlerine bir darbe daha vurulmuş oldu.

Kamu müteahhitleri zorunlu kemer sıkma genelgesi akabinde yeni inşaatlara sınırlama getirildiği için kamudan iş alamayacak. Daha önce kamu ihalesi alan birçok müteahhidin bu boşluğu doldurmak adına konut projelerine yönelebileceği belirtilirken bunun konut fiyatlarına olumlu etkisi olabileceği ifade edildi.

KAMU MÜTEAAHİTLERİ KONUT PROJELERİNE YÖNELİR Mİ ?

Yayımlanan genelge ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarınca Türkiye sınırları içerisinde ve yurt dışında hizmet binası, lojman, her ne adla olursa olsun memur evi, kamp, kreş, eğitim, dinlenme ve benzeri sosyal tesis ve bunlar ile ilgili arsa ve arazi satın alınması yasaklanmış oldu. Yine bunlarla ilgili kamulaştırma işlemlerine de yasak getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan tasarruf tedbirleri genelgesi kapsamında yalnızca deprem riski sebebi ile yıkım kararı verilen taşınmazlar için inşaat yapılmasına izin verilecek. Bu inşaatlar ise yalnızca o amaç için kullanıma müsait olmayan Hazine’ye ait taşınmazın bulunmadığının kanıtlanması halinde mümkün olacak. Yine inşaat kamu kurum ve kuruluşların kullanımında bulunan veya bunlara tahsis edilen araziler üzerine yapılabilecek.

Bu karar ile birlikte kamudan iş alan müteahhitlerin yeni bir genelge ile yasak kalkana kadar iş alamayacakları için alternatif projelere yönelebilecekleri belirtilirken uzun süredir konut arzında düşüş yaşandığı, konut projelerine yönelmeleri halinde ise artan konut arzı ile birlikte konut fiyatları için bir miktar gevşeme yaşanabileceği belirtiliyor.

İNŞAAT YASAĞI GENELGESİ 2021 ! DEVAM EDEN İŞLER VE ŞANTİYELER ETKİLENECEK Mİ ?

Söz konusu genelge inşaat sektörüne İnşaat Yasağı Genelgesi olarak anılmaya başlanırken söz konusu yasak kararı önceden imzaları atılan sözleşmeleri devam eden çalışan şantiyeleri etkilemeyecek. Ancak henüz imzası atılmayan sözleşmeler ve planlama aşamasında olan tüm yeni inşaatlar durdurulacak, yeni inşaatlara deprem riski sebebi ile yıkım kararı alınmadığı takdirde kesinlikle başlanamayacak.

Ne düşünüyorsunuz?

179 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü İhale Düzenleyecek

Kırşehir Kaman’da Bazı Alanlar Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Proje Alanı İlan Edildi