in ,

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı İçin Geri Sayım Başladı !

Proje, 16 İl İçin Geçiş Noktası Durumunda

Yeni Kömürhan Köprüsü’nün açılışı için geri sayım başladı. Proje, Malatya ve Elazığ dahil bölgedeki 16 il için geçiş noktası durumunda…

Akdeniz ve Orta Anadolu bölgeleri ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik konumda bulunan 660 metre uzunluğundaki Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli’nin yapımı tamamlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 30 Eylül’de son kaynağı yapması ile iki yakası birbirine bağlanan köprü ve tünel, açılışa hazır hale getirildi. Yeni köprü, tüm bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak ve bölgeye ekonomik canlılık getirecek.

Projenin toplam uzunluğu 5155 metre. Bir adet 2400 metre uzunluğunda çift tüp tünel, bir adet 660 metre gergin eğik kablolu köprü ve bir adet 123 metre uzunluğunda betonarme köprüden oluşuyor. Ters Y tipi kule olarak tasarlan Yeni Kömürhan Köprüsü, taşıt trafiğine 2×2 şeritli hizmet verecek.

Tek pilonlu olması ve orta açıklığının 380 metre olması nedeniyle Dünya literatüründe de 4. sırada yerini alan köprü ile devamındaki 2,5 kilometrelik çift tüp tünelin de trafiğe açılması ile birlikte Malatya-Elazığ arasındaki kara yolu ulaşımı, daha süratli, daha rahat ve güvenli bir şekilde gerçekleşecek. Bunun dışında proje, akaryakıt ve zamandan da tasarruf edilerek ekonomiye katkı sağlayacak.

26 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferans yöntemi ile katılımı planlanan köprü ve tünelin açılışı sonrası yol, araç trafiğine açılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

206 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Vergisi Borçlarının Yapılandırılması İçin Son Tarih Yaklaşıyor !

Kuzey Marmara Otoyolu Hizmete Açıldı