in , ,

Yeni Konutlar İçin Kat Sayısı Açıklandı

Konutlar zemin artı 5’i geçmeyecek !

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de hasar tespit çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, ağır hasar görmüş, acil ve yıkık bina sayısının 180 olduğunu açıkladı. İzmir depreminin üzerinden beş gün geçtiğini ve aradan geçen sürede devletin tüm kurumlarının İzmir için seferber olduğunu ifade etti.

Rezerv Alanda 3 Bin Konut 

Kurum, kentsel dönüşümün ülke için son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, “Bugün nasıl İzmir’de, Elazığ’da, Malatya’da birlikte olduysak Türkiye genelinde kentsel dönüşümde de siyasi bir kaygı gözetmeden, gelecek kaygısı gözetmeden kentsel dönüşümü kararlı bir biçimde yürütmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda çalışmalarımızı hep birlikte yapacağız.” dedi.

Kurum, rezerv alanda yapılacak çalışmalara dair açıklamalarda bulundu;

“İzmir Şehir Hastanemizin hemen yanında bulunan 1 milyon 300 bin metrekarelik rezerv alanda ilk etapta 3 bin konut planlıyoruz. Zemin artı 5 katı geçmeyecek biçimiyle bir projelendirme yaptık. İçinde camisi, yürüyüş yolları, millet bahçeleri, aile sağlık merkezi, okulu, hizmet alanları ile örnek bir şehircilik anlayışıyla bu projelendirme çalışmasını yapıyoruz. Konutlarımızı acil bir şekilde üreterek, vatandaşlarımızın depremde hasar gören sıcak yuvalarının inşasını gerçekleştiriyor olacağız. En geç bir ay içerisinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız konutların inşasına başlayacak ve bir yıl içerisinde de sağlam konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız.”

İzmir’de halihazırda 6084 konut inşasının devam ettiğine vurgu yapan Kurum, yeni yapılacak konutlarla oldukça önemli bir kentsel dönüşüm sürecini başlatacaklarının altını çizdi.

Kurum, İzmir‘de Büyükşehir Belediyesi ile bina yüksekliklerine dair bir ekip oluşturduklarını açıkladı. “1. derece deprem bölgesi olan İzmir’imizde, bina yüksekliklerine dair de çalışmayı yapıp yine vatandaşlarımızla paylaşıyor olacağız.”

Ne düşünüyorsunuz?

91 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Deremzedelerin Hakları !

Deprem, Çeşme Nüfusunu Etkiledi