in ,

Ankara-Eskişehir Devlet Yoluna Bağlanan Yenikent-Temelli Yolu Hizmete Açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattımızı da hizmete açacağız.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Yenikent-Temelli Yolu’nun tamamının hizmete sunulmasıyla akaryakıttan 117,7 milyon lira, zamandan 66 milyon lira olmak suretiyle yıllık toplam 183,7 milyon lira tasarruf sağlanacak ve yıllık karbon emisyon salınımı 48 bin 640 ton azaltılacak” dedi.

Karaismailoğlu, başkentte, güneyde Ankara-Eskişehir Devlet yoluna, kuzeyde Anadolu Otoyolu’na bağlanan Yenikent-Temelli yolunun 29 kilometrelik kısmının açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2020’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen ülkeyi yarınlara taşıyacak çok büyük projelerin hayata geçtiğini aktardı.

Karaismailoğlu, gerekli tüm sağlık tedbirlerini alarak hizmet ve projelere hız kesmeden devam ettiklerini söyledi. Kuzey Marmara Otoyolu, Kahramanmaraş Göksun Yolu, Ankara-Niğde Otoyolu, Amasya Çevre Yolu, Siirt Beğendik Köprüsü, Akhisar Çevre Yolu, Karakurt-Horasan Yolu ve Hayrabolu-Tekirdağ Yolu gibi birçok dev projeyi başarıyla tamamladıklarının altını çizdi.

Karaismailoğlu, Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası, Aydın-Denizli Otoyolu, Kayseri Tramvay Hattı gibi büyük yatırımların da temelini attıklarını vurguladı. Ankara-Sivas ve Ankara İzmir Yüksek Hızlı Tren Hatları, Rize-Artvin Havalimanı, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolu, Filyos Limanı gibi büyük prestijli projeleri de sürdürdüklerini anlattı.

Hız kesmeden bu yıl da mevcut projeleri tamamlayıp, yeni projeleri hayata geçireceklerini vurgulayan Karaismailoğlu, “Ulaşım ve haberleşme alanlarında dijitalleşme, mobilite ve lojistik hareketlileriyle biçimlenen bütünsel kalkınma odaklı bir süreçle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“ANKARA-SİVAS YÜKSEK HIZLI TREN HATTIMIZI DA HİZMETE ALACAĞIZ”

Karaismailoğlu, 2 Ocak’ta yeni yıl müjdesi verdiklerini, Yeni Kömürhan Köprüsü bağlantı tüneli ve yollarını açtıklarını belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türksat filosunun en kuvvetli uydusu TÜRKSAT 5A’yı 8 Ocak’ ta yörüngesine fırlatarak uydu sayımızı 7′ ye çıkardık. Diyarbakır-Ergani-Elazığ Devegeçidi Köprüsü ve bağlantı yollarını 9 Ocak’ ta hizmete açtık. Bugün, Yenikent-Temelli Yolu’nu açıyoruz. 27 Ocak’ta Ankara Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin, 6 Şubat’ ta Malatya Tohma Köprüsü’nün açılışlarını gerçekleştireceğiz.”

Karaismailoğlu, çok yakında Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı’nı da hizmete alacaklarının bilgisini verdi ve diğer projelere de aynı kararlılıkla devam edeceklerini kaydetti.

Karaismailoğlu, teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek, bütün ulaşım ve iletişim yatırımlarında dünyanın nabzını tutarak ve entegrasyonu daima merkeze koyarak, ülkenin ve milletin layık olduğu, huzur ve refah içindeki yarınlarını inşa edeceklerini ifade etti.

“YOL BOYUNCA 150 BİN FİDAN EKİMİ YAPILDI”

Yolun ülke ekonomilerinin ilerlemesinin ve kalkınmasının, medeniyetin en önemli lokomotiflerinden biri olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, hızlı, kolay ve güvenli ulaşımın, üretim, ticaret ve ihracatın en önemli bileşeni olduğunun da önemini vurguladı. “Bu noktada ülkemizin batısındaki önemli sanayi ve ticaret merkezleri olan Bursa, Eskişehir, İzmir ve Afyon’u Ankara’ya bağlayan güzergah üzerinde bulunan Temelli, Ankara açısından oldukça önemli bir geçiş noktasıdır.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, son yıllarda hayata geçirilen 8 organize sanayi bölgesi ve yeni yerleşim alanları sebebiyle Temelli, Sincan ve Yenikent yerleşkeleri arasında artan trafik yoğunluğu nedeniyle bu merkezlere ulaşımı sağlayan mevcut yolun yenilenmesi gerektirdiğini ifade etti.

Karaismailoğlu, bu kapsamda yolun, 39,7 kilometre uzunluğunda “2×2 şeritli bitümlü sıcak kaplamalı” olarak projelendirildiğini aktardı.

“Bugün bu yolun 29 kilometrelik kesimini hizmete sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yenikent-Temelli Yolu; Sincan Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Otoyolu, Sincan ve Yenikent yerleşim alanlarının yakınlarından geçip Zir Vadisi’ni izleyerek, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi, Başkent Organize Sanayi Bölgesi, Ankara 3. Organize Sanayii Bölgesi ve Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesi arasında kalan alandan Ankara-Eskişehir Devlet Yolu’na bağlanmaktadır.”

Karaismailoğlu, proje kapsamında 3 viyadük, 8 alt-üst geçit köprüsü, 5 dönel kavşak ve 10 köprülü kavşak bulunduğunu, doğa ve çevre hassasiyetiyle tüm yol boyunca ve kavşaklarda 150 bin fidan ekimi yapıldığını söyledi.

183,7 MİLYON LİRALIK TASARRUF

Karaismailoğlu, bölgedeki sanayi merkezlerinin Yenikent-Temelli Yolu ile birbirlerine en kısa ve güvenilir ulaşımının sağlandığını ve Ankara şehir içi trafiğindeki yoğunluğun ve Ankara Çevre Otoyolu yoğunluğunun ortadan kaldırıldığını dile getirdi.

Ankara-İstanbul Devlet Yolu, Ankara-İstanbul Otoyolu bağlantıları ve Ankara-Beypazarı-Nallıhan üzerinden de Kuzey Marmara ve Batı Karadeniz’e ulaşımın daha da kolaylaştığını aktaran Karaismailoğlu, “Yenikent-Temelli Yolu’nun tamamının hizmete sunulmasıyla akaryakıttan 117,7 milyon lira, zamandan 66 milyon lira olmak suretiyle yıllık toplam 183,7 milyon lira tasarruf sağlanacak. Yıllık karbon emisyon salınımı 48 bin 640 ton azaltılacaktır. Bölgedeki ulaşım kalitesinin artmasıyla yeni sanayi bölgeleri kurularak, yeni istihdam sahalarının açılması hızlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, “Enerji ve dikkatimizi 2023 hedeflerinden uzaklaştırmaya çalışanlara, bize köstek olmaya çalışanlara rağmen, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde emin adımlarla yatırımlarımızı hayata geçireceğiz.” dedi.

Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları Enver İskurt ve Ömer Fatih Sayan, Ankara Valisi Vasip Şahin, KGM Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de katıldı.

Konuşmasının ardından direksiyonun başına geçen Karaismailoğlu, açılışı yapılan yolda bir süre araç kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

200 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

SGK’dan 14 İlde Taşınmaz İhalesi

2021 Yılı Gelir Hedefi 8 Milyar Dolar