in ,

Yeşil Konut Projesi Kapsamında İmzalar Atıldı

Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve VakıfBank, 200 Milyon Euro tutarında yeni bir anlaşmaya imza attı.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, söz konusu kredinin Türk bankacılık sektöründe şu ana kadar yapılan en büyük tutarlı “Yeşil Konut Kredisi” olduğuna dikkati çekti. Üstünsalih, şunları aktardı:

“Bu kredi, böylesi zorlu bir yılda dahi, Eylül ayında Dünya Bankası ile imzaladığımız kredinin sonrasında uluslararası kalkınma kuruluşlarıyla imzaladığımız ikinci kredidir. Uluslararası piyasalarda olduğu kadar, sürdürülebilir bankacılık alanında da yaptığımız çalışmalar ve attığımız adımlarla Türk bankacılık sektöründe son derece aktif ve lider bir konuma sahibiz. Son olarak bu alanda Aralık ayının başında 750 Milyon dolar tutarında mevduat bankaları tarafından yapılan ilk sürdürülebilir Eurobond ihracını başarıyla gerçekleştirmiştik. Şimdi de Fransız Kalkınma Ajansı ile imzalamış olduğumuz ‘Yeşil Konut Projesi’ kredisi, sürdürülebilirlik alanında kuvvetli adımlar atmaya devam ettiğimizin somut bir göstergesidir.”

Üstünsalih, A ve B sertifikalı çevre dostu konut projelerinin finansmanında, kredi anlaşmasından elde edilecek kaynağın kullanılacağının altını çizdi.

Fransız Kalkınma Ajansı Türkiye Direktör Yardımcısı Emilie Huang ise AFD’nin Türkiye stratejisine dair şunları kaydetti:

“AFD olarak, düşük karbon ekonomisine geçişi desteklemek, Türkiye’nin daha sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmasına katkıda bulunmak için finansal kurumlar ve direkt olarak yatırımlar vasıtasıyla finansman sağlıyoruz. Enerji verimliliği yüksek konut edinmek isteyen VakıfBank müşterilerinin krediye erişimini kolaylaştıracak olan bu çok dilimli kredi olanağı, iddialı bir yeşil kredi portföyü oluşturacak. Ayrıca bu kredi VakıfBank’ın sürdürülebilir finansman stratejisini destekleyecek şekilde yapılandırılmıştır.”

Ne düşünüyorsunuz?

165 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Otopark Yönetmeliği’nde Verilen Süre Yeniden Uzatıldı

Nijer’de Yem Bitkileri Üretimi Yapılacak