in

Yetki Belgesi Olmayan Müteahhitlere Patlayıcı İle Yıkım İzni Yok !

Mütaahhitlere yetki belgesi verilirken üç ayrı grupta değerlendirme yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye göre, yıkım işlerinde mütaahhitlere yetki belgesi verilirken üç ayrı grupta değerlendirme yapılacak. Y1 grubunda yer alacak müteahhitler birçok binanın yıkımını gerçekleştirebilecekler.

Hazırlanan yönetmelik taslağı ile müteahhit sınıflandırılmasına yıkım işleri müteahhitliği eklenecek. Bu şekilde yıkım işleri yapabilecek olan müteahhitler belirli kurallar dahilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilecekler.

Her Müteahhit Yıkım Yapamayacak !

Türkiye’de zaman zaman binaların yıkımında problemler yaşanabiliyor. Gerekli tedbirleri almayan müteahhitler tarafından yıkılan binalar çevredeki binalara zarar verebiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu riski sıfırlamak için yönetmelik değişikliği yapmaya karar verdi.

Yıkım Müteahhitleri 3 Ayrı Sınıfa Ayrılacak

Yönetmelik düzenlemesine göre yıkım işleri müteahhitliği resmen bir müteahhit sınıflandırması haline getirilecek. Yıkım işleri müteahhitleri ise 3 ayrı sınıfa ayrılacaklar. Bakanlık tarafından bu müteahhitlere sınıflarına göre Y1, Y2, Y3 yetki belgesi verilecek. Bu yetki belgesi verilirken müteahhitlerin son 5 yıl içerisinde yaptıkları yıkımlar dikkate alınacak.

Yapılacak olan düzenleme ile yetki belgesi verilecek olan müteahhitlerden teminat alınacak. Bu teminat bedeli tespit edilirken yapı sınır bedelinin birim maliyeti müteahhitin sınıfına göre hesaplanacak. Y1 yetki belgesini alacak olan müteahhitler, iş tecrübesi kapsamında 150 bin metrekare yapı inşaat alanını geçme şartını yerine getirmek zorunda olacaklar. Bu gruba girecek olan müteahhitler çeşitli iş makinelerine sahip olmak ve bir inşaat mühendisi çalıştırmak şartını da yerine getirecekler. Y2 grubu müteahhitler 50 bin metrekare inşaat alanı, ekipman ve bir inşaat mühendisi şartlarından sorumlu olacaklar. Y3 grubu müteahhitlerinden talep edilecek tek şart ekipman olacak.

Müteahhit sınıflandırmasına göre hangi binaların hangi sınıftaki müteahhitler tarafından yıkılabilecekleri net şekilde belirtilecek. Y3 grubu müteahhitler 17,5 metre bina yüksekliği olan yapılarda, Y2 grubu müteahhitler 51,5 metre bina yüksekliği olan yapılarda ve Y1 grubu ise tüm binalarda yıkım işlemi yapabilecekler.

Y1 Yetki Belgesi Olmayan Müteahhitlere Patlayıcı İle Yıkım İzni Verilmeyecek

Patlayıcı kullanarak bina yıkımı yapma hakkı sadece Y1 grubu için tanınacak. Y2 ve Y3 grubu patlayıcı ile bina yıkım izni alamayacak. Yıkım ve yapım işleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetki belgelerini tek tek düzenleyecek.

Ne düşünüyorsunuz?

181 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Konut GYO’dan Cazip Ödeme Seçenekleriyle Yatırım Fırsatı !

Konya’da 18 Arsa İhaleyle Satılacak