in , ,

Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi İçin Yeni Karar Alındı

Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı ve yürürlüğe girdi.

Türkiye son zamanlarda adeta büyük bir deprem fırtınası etkisi altına girerken yaşanan depremler risk taşıyan il ve ilçelerde kentsel dönüşüm projelerinin hayati önemini bir kere daha gündeme taşıdı. Özellikle de İstanbul’da yaşanmasına kesin gözü ile bakılan deprem sebebi ile bu bölgede bulunan konut stoku yakından takip edilirken Zeytinburnu ilçesi Merkezefendi Mahallesi için yeni karar alındı.

3 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan İstanbul İli, Zeytinburnu İlçesi, Merkezefendi Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Alanın Riskli Alan İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3475) Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı ve yürürlüğe girdi.

İSTANBUL ZEYTİNBURNU MERKEZEFENDİ MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI !

İstanbul’un en büyük ilçeleri arasında bulunan Zeytinburnu ilçesinde bulunan Merkezefendi Mahallesi problemli konut stoku ile öne çıkarken bölgede ne yazık ki kentsel dönüşüm çalışmalarında sık sık yaşanan anlaşmazlıklar sürecin yavaşlamasına neden oluyordu. 3 Şubat 2021 Çarşamba tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan İstanbul İli, Zeytinburnu İlçesi, Merkezefendi Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Alanın Riskli Alan İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3475) kapsamında çalışmalar hızlanacak.

İstanbul İli, Zeytinburnu İlçesi, Merkezefendi Mahallesi Sınırları İçerisinde Bulunan Alanın Riskli Alan İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3475)

İstanbul ili, Zeytinburnu ilçesi, Merkezefendi Mahallesi sınırları içerisinde bulunan listede alanın riskli alan ilan edilmesine, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 2 inci ve ek 1 inci maddeleri gereğince karar verilmiştir.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMESİ NE ANLAMA GELİYOR ?

Zemin yapısı veya zemin üzerinde bulunan yapılaşma sebebi ile can ve mal kaybına yol açma riski bulunan, Cumhurbaşkanınca kararlaştırılan alanlara riskli alan adı verilmektedir. Planlama ve altyapı hizmetlerinin yetersiz olduğu, imar mevzuatına aykırı bir biçimde yapılaşmaya gidilen, altyapısı hasar görmüş olan veya ağır hasar alan, üzerinde bulunan her 100 konuttan en az 65 tanesinin imar mevzuatına aykırı olarak inşa edildiği belirlenen yerlerde riskli alan ilan edilebilmektedir.

Riskli alan olarak belirlenen bölgede bulunan taşınmazlar riskli yapı tespit raporu aranmaksızın yıkılırken uzlaşma süreci akabinde tahliye ve yıkım işlerine başlanmaktadır. Yıkılan binalar TOKİ eli ile yeniden depreme dayanıklı olarak inşa edilmektedir.

Karar ile ilgili tüm detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz…

Ne düşünüyorsunuz?

187 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kira Artış Oranı Şubat 2021

Yapı Kayıt Belgeleri İptal Ediliyor !