in

Boş Arsa Futbol Sahasına Dönüştürüldü

Boş Arsa Futbol Sahasına Dönüştürüldü

Türkmen Mahallesi’ndeki kaçak binalara, Kuşadası Belediyesi tarafından 28 bin 998 lira imar cezası kesildi.

Belediye Başkanı Ömer Günel’in talimatıyla harekete geçen Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol ekipleri, ilaveten yıkım prosedürleri için de binalarda inceleme yaparak tutanak tuttu.

Kuşadası’nda 2010 yılında yapımına başlanan ve daha sonra mahkeme kararıyla iptal edilen imar plan tadilatının sonrasında durdurulan Türkmen Mahallesi 855 ada 44 ve 45 parsellerdeki inşaatların bir bölümü 2013 yılında yıkılmıştı. 2016 ve 2017 yıllarında da söz konusu bölgede kaçak inşaata devam edilmesi üzerine yapılan şikayetlerin sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi. Kuşadası Belediyesi’ne gelen müfettişler önceki dönem Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’ nın başlatılan inceleme ile ilgili ifadesini alırken, bir yandan da mağdurların avukatı belediye önünde Özer Kayalı aleyhine eylem yaptı. Diğer taraftan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in talimatıyla harekete geçen belediye yapı kontrol ekiplerinin yaptığı incelemenin sonrasında söz konusu kaçak inşaatın sahiplerine 28 bin 998 TL para cezası kesilirken, ilaveten yıkım prosedürleri için tutanak tutuldu.

İmar barışından sonrada kaçak yapılaşmaya gidildi. Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerince Yapı Kayıt Belgesi sonrası yalnızca 855 ada 45 parselde bulunan bir adet bloğun en üst katında merdiven üzeri beton imalatlar ve ilaveten asansör kulesi 3194 sayılı İmar Kanunu’ nun 32. ve 42. maddeleri uyarınca mühürlenerek yapı tatil zaptı düzenledi. Aynı zamanda aykırılığın belirlenmesi sonrası imar para cezası hesaplaması yapılarak, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesi uyarınca Belediye Encümeni’ne dosya sevk edildi. Yapı Kontrol birimi tarafından ruhsatsız olan kısma mühür asılıp yapılan prosedürün ayrıntılarının yazılı olduğu belge de söz konusu yere asıldı. Konu ile ilgili tutanakların bir kopyası ise mahalle muhtarlığına iletildi. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, söz konusu inşaatlar ile ilgili şikayetlerin önceki dönemlere ait olduğunu belirterek,” Belediyemize bu konu ile ilgili müfettiş geldi ve inceleme yapıyor. Bu konu tamamıyla önceki dönemlere ait bir konu ” dedi.

Özer Kayalı ile ilgili inceleme başlatıldı. Bu arada, Kuşadası Türkmen Mahallesi 855 ada 44 ve 45 parsellerde bulunan eski Adanur Eczanesi’nin olduğu binanın sahibi 2010 yılından itibaren bölgede yapılan inşaatlar konusunda şikayetçi olmuştu. CİMER vasıtasıyla yaptığı şikayet sonucunda, imar planı iptal olan inşaatların neden 2011 -2018 yılları arasında yıkılmadığı hakkında İçişleri Bakanlığınca müfettiş görevlendirildi. İçişleri Bakanlığı müfettişi, konu ile ilgili olarak önceki dönem görev yapan Belediye Başkanı Özer Kayalı ve diğer yöneticileri belediyeye çağırarak, imar barışı sonrası inşa edilen ilave ve kaçak yapılar ile ilgili neden prosedür yapılmadığını sorarak, savunmalarını istedi.

Ne düşünüyorsunuz?

122 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Resmi Kurum Alanı Fonksiyonundaydı. Ticaret Alanına dönüştürüldüvoorgo.com

Resmi Kurum Alanı Fonksiyonundaydı. Ticaret Alanına dönüştürüldü!

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos'ta Yürürlüğe Giriyor. Yetki belgesi Zorunlu Olacak voorgo.com

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos’ta Yürürlüğe Giriyor.