in

İstanbul’ da 300 Bin Konut Acil Olarak Dönüştürülecek !

Bakan Kurum Açıkladı.

Bakan Kurum Açıkladı. İstanbul' da 300 Bin Konut Acil Olarak Dönüştürülecek voorgo.com

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Zeytinburnu Millet Bahçesi Temel atma törenine katıldı. Tören, Zeytinburnu Telsiz Mahallesi rezerv alanında yapıldı. Beş Telsiz Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 160 konut 55 ticari ünite, Telsiz Mahallesi özel konut alanında 268 konut ve 14 ticari ünite olmak suretiyle toplam 428 ev 69 ticari ünitenin temeli atıldı.

Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, ile Toplu Konut İdaresi Başkanı Ömer Bulut da katıldı. Bakan Kurum, ” İstanbul ve Zeytinburnu için çok önemli bir gün. İnşallah İstanbul’un 39 ilçesinde bu anlayışla temellerimizi atacağız. Hem Zeytinburnu hem de İstanbul için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

”ÜLKEMİZ VE İNSANLIK İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”

Kurum, Danıştay’ın 1934’teki Bakanlar Kurulu’nca Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesinin iptal edilmesini değerlendirdi. “Tarihi Ayasofya caminin ülkemiz ve insanlık için huzura, barışa, ve refaha vesile olmasını diliyorum. İnşallah biz de ecdadımızın torunları olarak aynı hizmetleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“PROJEMİZDE 428 DAİRE VE 69 İŞ YERİMİZ OLACAK”

“Telsiz ve Merkez Efendi’de toplam 1204 konut ve 219 iş yerini yapıp en kısa sürede hak sahiplerine teslim edeceğiz. Temelini attığımız rezerv projenin yanı sıra Millet Bahçemizin temelini atıyoruz. 54 bin metrekarelik Millet Bahçemizde bisiklet ve yürüyüş yollarımızın olduğu, içinde biyolojik göletinin bulunduğu, aynı Ayasofya ve Sultan Ahmet’te olduğu gibi cami merkezli yeşil alan etrafında yerleşimi ihtiva eden anlayışla ecdadın bize öğrettiği gibi Zeytinburnu Merkezi’ne de bir meydan kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.

“1 MİLYON 350 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLADIK”

Kurum, “Nüfusumuzun yüzde 71’i deprem riski altında yaşıyor. Son yüzyılda 6’ nın üzerinde 60’ a yakın deprem meydana geldi. Bu depremlerde 80 bin canımızı toprağa verdik. AK Parti iktidarıyla birlikte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birçok alanda olduğu gibi depreme hazırlık konusu ile ilgili da devrim niteliğinde kararlar aldık. İnşallah bu yıl içerisinde 1 milyon rakamına ulaşacağız ve 1 milyon konut ile 5 milyon yurtdaşımızın can ve mal güvenliğini korumuş olacağız. 2012’den bu güne 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü sağladık. İstanbul’da 64 riskli bölgede 17 bin riskli yapımıza dair çalışmalarımızı kısa sürede başlattık” ifadelerini kullandı.

“RİSKLİ ALANLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUTLARI YÜKSELİYOR”

İstanbul hakkında dönüşüm planlarını açıklayan Bakan Kurum, “İstanbul’da 300 bin konutun acil bir biçimde dönüştürülmesini hedefledik. 2023 yılında tamamlamak istiyoruz. İstanbul’ da 39 ilçede kentsel dönüşüm konutları yükseliyor. Ülkemizin her yerinde bilhassa trafiğimizin yoğun olduğu alanlarda bir diğer dönüşüm projemiz daha var. İhtiyaç olan her yerde dönüşüm alanları ilan etmek suretiyle katlı ya da yer altı otoparkı yapacağız. Ve bu parselleri dönüşüme tabii tutacağız. Aynı zamanda da yurtdaşımızla beraber ortak çalışma yürüteceğiz. Hem şehirdeki trafik problemini hemde otopark problemini halledecek adımlar atmış olacağız” dedi.

“KANAL İSTANBUL YÜZYILIN PROJESİDİR”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, temel atma töreninde yaptığı konuşmada Kanal İstanbul Projesi’ne de değindi. “Bu projenin 3 etabının çevre düzenini onayladık. Bu proje, doğal su kaynaklarımızın, yurtdaşımızın ve İstanbul Boğazının korunduğu örnek bir medeniyet projesidir. Planlama alanının yüzde 52’sini sosyal donatı alanı olarak belirledik. Ekolojik koridorlar açacağız ki İstanbul’ un iklim değişikliğinden en az etkilensin. İçinde teknoloji merkezleri ve üniversiteler olacak. Gençlerimiz sonuna kadar faydalanacak. Konutlarımız zemin artı 3’ü, 4’ü geçmeyecek. Yeni inşa edilecek konutlarda 500 bin nüfus öngörüyoruz, rezerv konutlar olacak. Yeni bir nüfusu bu alana getirmeyeceğiz. Kanal İstanbul yüzyılın projesidir. Kanal İstanbul ve diğer projelerimizin İstanbul’ a hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah İstanbul’ a 54 bin metre kare yeşil alan kazandıracağız”dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

131 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Cayma Bedelini Ödemeyince Lüks Siteyle Davalık Oldu! voorgo.com

Cayma Bedelini Ödemeyince Lüks Siteyle Davalık Oldu!

5 Milyon Kişi Güvende Olacak voorgo.com

5 Milyon Kişi Güvende Olacak