in ,

İzmir’deki Yapıların Önemli Bir Bölümü Hayati Risk Taşıyor !

İmar Barışına en çok Bornova ilçesinden başvuru yapılmıştı !

İmar Barışına rekor düzeyde müracaat olmuştu.

6.9’luk depremle sarsılan İzmir’de 2018 yılındaki İmar Barışına rekor düzeyde müracaat olmuştu. Toplam 811 Bin 453 müracaatın yapıldığı İzmir, nüfusa oranlandığında Türkiye’nin en yüksek kaçak yapı müracaatı yapılan şehri olmuştu.

Türkiye’nin deprem riski en büyük şehirlerinden biri olan İzmir’de ruhsatsız yapı stoku da çok büyük. Kentsel dönüşümün henüz tamamlanamadığı İzmir’deki yapıların önemli bölümü hayati risk taşıyor.

2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın programa dahil ettiği ve 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ruhsatsız yapıları yasal hale getiren İmar Barışında nüfusa oranlandığında en fazla müracaat İzmir’de gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde 10 Milyon 79 Bin vatandaş İmar Barışından faydalandı. Bir diğer deyişle 10 Milyondan çok fazla kaçak yapı yasal hale geldi. İstanbul 1 Milyon 747 Binle birinci sırada yer alırken ikinci sırayı 811 Bin 452 müracaatıyla İzmir izledi.

Ankara’da ise 459 Bin müracaat yapılmıştı. İmar Barışı’ndan Hazine’ye 19 Milyar 300 Milyon lira para girmişti. İzmir’den devletin kasasına giden toplam para ise 2 Milyar 150 Milyon lira olmuştu.

34 BİN KAÇAK YAPI BARIŞTAN YARARLANDI

İzmir‘deki İmar Barışı müracaatlarının en yoğun olduğu ilçe %15.9’la Bornova oldu. Buca %10.9’la ikinci, Karabağlar ise %7.8’le üçüncü sırada yer aldı. Başvuruların %4.3’ü, yani yaklaşık 34 Bin müracaat depremin en ağır hasar verdiği Bayraklı ilçesinde gerçekleşti. Ağır hasar alan bir diğer ilçe olan Seferihisar’da ise %3 oranla yaklaşık 24 Bin müracaat oldu.

İzmir’de İlçelere Göre İmar Barışı Müracaat Oranları

Ne düşünüyorsunuz?

85 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Değer Artışı Ve Azalışı İçin İki Yeni Birim Kurulacak

Yabancıya Sahte Vaat !