in , ,

Mahalleli, Kentsel Dönüşüm İmar Planına Tepkili

İzmir Karşıyaka’da mahalle sakinleri, protesto gösterisi yaptı.

Karşıyaka ilçesinde 3 mahalleyi içine alan kentsel dönüşüm imar planında arsa sahiplerinden yüzde 45 oranında sosyal donatı payı istendiğini iddia eden mahalle sakinleri, protesto gösterisi yaptı.

Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan, Cumhuriyet ve İnönü mahallelerinin tamamen Örnekköy’ün bazı bölümlerini içine alan kentsel dönüşüm imar planları, mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Arsa sahiplerinden yüzde 45 oranında sosyal donatı payı istenmesine karşı çıkan mahalle sakinleri imza toplarken, konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade ettiler. Ellerine aldıkları pankartlarla protesto gösterisi yapan mahalleli, Karşıyaka Belediyesi’ne usulsüz olduğunu iddia ettikleri imar planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu. Vatandaşlar, manzarası güzel olan yerlerin de imar planında yeşil alan olarak ayrılmasının ilerleyen günlerde ‘rant’ oluşturacağını savundu.

‘BELEDİYE BAŞKANI VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI’

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Özay Dağhan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın kendilerine verdiği sözü tutmadığını savundu. Dağhan, “Askı süreci başladığında hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hem de Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, imara itiraz edeceğimizi ifade ettiğimizde yanımızda olduklarını ifade ettiler. Bunun üzerine itirazlarımızı yaptık. Tugay ile makamında bir kez daha görüştüğümüzde bize söz vermişti. Ancak ne olduysa sözünü tutmadı. Yüzde 45 sosyal donatı payına itiraz ediyoruz. 100 metrekare yeri olan birinin, yüzde 45’i direkt alınıyor ve üç katlı evi olan vatandaşa iki artı bir ev bile düşmüyor. Ancak belediyeye ait olan taşınmazlar korunuyor. Kendi taşınmazlarını koruyup, halkın arsalarını gasbediyorlar” dedi.

‘GEREKİRSE ANKARA’YA YÜRÜYECEĞİZ’

İmar planlamasına karşı yapılan eylemlere devam edeceklerini söyleyen Dağhan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planlamasında yüzde 45’e kadar kullanım var. Ancak bu bir kural değil. Karşıyaka dışında bunu kullanan da yok. Ülke genelinde genelde yüzde 15 – 20 olarak kullanılmış. Eğer bunu, bize uyguluyorlarsa kendi taşınmazlarından da feragat etsinler. Yarın ada bazında imar çıkınca belediye de hak sahibi olacak. Mahallede 50-60 sene önce yapılmış, fatura ve vergileri ödenen tapusuz yapılar da var. Bu insanlardan seçim öncesinde herkes gelip oy istedi. O zaman işgalci olmayan bu insanlar, şimdi mi işgalci oldu ? Biz, eylemlerimize devam edeceğiz. 2018 yılında Kemal Kılıçdaroğlu’yla makamında görüşmüştük. Ancak o da bize verdiği sözü tutmadı. O görüşmede bana, ‘İzmir’e geldiğimde makamına gelip çay içeceğim’ demişti fakat gelmedi. Gerekirse İzmir’den bir grup, Ankara’ya CHP genel merkeze yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘CUMHURİYET MAHALLESİ KAÇMIYOR’

Mahalle sakinlerinden Bilal Arık, kabul edilen planın iptal edilip tekrar oylanması gerektiğini savundu. İmarın aceleye getirildiğini söyleyen Arık, “Yaklaşık 1 senedir pandemiyle uğraşıyoruz. Ancak belediye bu süreçte imar çıkarmaya çalışıyor. 65 yaş üzerindeki ya da 20 yaş altındaki nasıl gidip hakkını arayacak ? Belediyenin acelesi yok. Cumhuriyet Mahallesi de bir yere kaçmıyor. Bu imarın ne acelesi var ? Pandemi geçsin, siz bu imar için yeniden oylama yapın. 50 sene beklemişiz 1 sene daha bekleriz. İmar olayı konuşulmaya başlandığından beri belediye başkanının ne yüzünü gördük ne sesini duyduk. Kendisinden adil olmasını ve imarı yeniden gözden geçirmesini istiyoruz. Zaten geçim zorken insanlara bir de avukat ücreti ya da noter ücreti masrafı da çıkardılar” dedi.

‘SOKAKTA KALMAK İSTEMİYORUM’

İmar Planı’nda mağduriyet yaşayacaklarını söyleyen Mahir Sürücü, “Arsamın ve üzerinde bulunan evimin tapusu var. Ancak, yüzde 45 sosyal donatı payı sebebiyle mağduriyet yaşıyoruz. Hem arsamız hem evimiz gidiyor. Zaten 87 metrekare yerim var. Yüzde 45’ini aldığın zaman ben ne yapabilirim ? Arsamı alıyorsun bari evimin bedelini ödeyin. Bu imar değil, bizi evlerimizden dışarı atmak. Bana boş arsa verseniz ne olacak ? Emekli maaşıyla nasıl konut yapayım ? Evim, İzmir Körfezi’ni gören bir manzaraya sahip. Beni buradan çıkarıp nereye götürecek bilmiyorum. Evimin yerinde dönüşümünü istiyorum. Sokakta kalmak istemiyorum” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

159 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kentsel Dönüşümde Hak Kaybı Olmayacak

Tarımsal Krediler Yeniden Yapılandırılacak