in ,

Bireysel Emekliler Toki Konutlarına Başvuru Yapabilir mi ?

TOKİ’nin Emeklilere Özel Konut Satışları

TOKİ Başkanlığı’nın konut satışlarında dair listelerinde emeklilere özel kontenjanları olabiliyor. Peki bu kontenjanlara bireysel emeklilik ile emekli olanlar müracaat yapabilir mi ? Kurum bu hususta resmi açıklamada bulundu.

Dar ve sabit gelirli vatandaşların kendi evlerini almasında aracı olan en önemli kurum TOKİ Başkanlığı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde Türkiye’nin 81 ilinde proje inşa eden ve bu projeleri satışa çıkaran TOKİ Başkanlığı bütün konut satışlarını ortak bir alanda satışa sunmuyor. Toplumun bazı kesimlerine özel kontenjanlar ayrılıyor.

TOKİ’nin Emeklilere Özel Konut Satışları

TOKİ’nin özel kontenjan ayırdığı kesimler arasında emekli vatandaşlar, şehit aileleri, gaziler, emekli vatandaşlar bulunuyor.

Kurum bilhassa belli koşulların sağlanması halinde emeklilerin kendi evlerini almasında özel imkanlarla aracılık ediyor. Üzerinde gayrimenkulü olmayan ilk evini almak isteyen emeklilere bir miktar peşinat ve geri kalan ödemelerin aylık taksitlerle ödenmesiyle konut alma imkanı sunuluyor.

Emeklilere özel bu projelere yalnızca talep edilen bütün koşulları sağlayan emekli vatandaşlar müracaat edebiliyor.

Bireysel Emeklilik İle TOKİ’den Ev Almak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde emeklilere özel konut satışlarında oluşabilecek özel durumlara ayrı bir yer açtı. Bu kapsamda bu konut satışlarına hangi emeklilerin müracaat yapabileceğini açıkladı.

TOKİ açıklamasında; TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara Bireysel Emeklilik ile emekli olan vatandaşların müracaat yapamayacağını duyurdu. Açıklamanın devamında ise “TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara müracaat edebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olma şartı aranır.” bilgisi yer aldı.

Bu bilgiler ışığında TOKİ’nin emeklilere özel satışa çıkardığı evlere yalnızca SGK kapsamında emekli olanlar başvuruda bulunabilecek.

Ne düşünüyorsunuz?

161 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Matematik Dehaları İçin Çeşme’de Yeni Proje

Konut Hesabı Hangi Bankalardan Açılır ?