in ,

Kentsel dönüşüm alanları nasıl belirlenir ?

Kentsel Dönüşüm İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?

Türkiye genelinde bir süredir yürütülmekte olan kentsel dönüşüm uygulaması ile ilgili merak edilen birçok konu bulunmaktadır.

Kentsel dönüşüm nedir ?

Ülkemiz, deprem kuşağında bulunmaktadır. 1999 yılındaki Gölcük ve Düzce depremlerinin sonrasında yapıların güvenilirği tartışılır hale geldi. Kentsel dönüşüm, ülke genelinde bulunan depremlere karşı dayanıksız olan yapıların baştan aşağı yenilenmesini öngören bir uygulamadır.

Kentsel dönüşüm kapsamında, riskli alanlarda bulunan binalar ya da riskli alanda yer almayan riskli yapılar yıkılarak yerine yeni binalar inşa ediliyor.

Kentsel dönüşüm şartları nedir ?

Bir yapının kentsel dönüşüme dahil olması ve hak sahiplerinin bu yardımlardan yararlanabilmeleri için yapının riskli olması gerekiyor.

Riskli yapı, riskli alan içinde ya da dışında yıkılma ya da ağır hasar görme riski taşıyan veya ekonomik ömrünü tamamlamış olduğu ilmi ve teknik verilere dayanılarak belirlenen yapıyı ifade etmektedir. Riskli yapı tespiti, maliklerden biri tarafından başvurulan lisanslı firmalar tarafından yapılmaktadır.

Kentsel dönüşüm alanları nasıl belirlenir ?

TOKİ Açıklaması;

“Bu projelerde dönüştürülmesi gereken alanlar belediyeler tarafından tespit edilmektedir. TOKİ belediyenin müracaatı üzerine alan bilgileri ışığında yerinde inceleme yapmakta ve bir değerlendirme raporu hazırlamaktadır. Daha sonra TOKİ ve Belediye arasında imzalanan protokol kapsamında gerek görülürse proje sınır revizyonu ile programa alınmaktadır.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın kentsel dönüşüm projelerine dahil olan mahallelerde oturan hak sahiplerine  kira yardımı ve kredi desteği sağlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

49 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yabancılar En Çok İstanbul’u Tercih Etti

Emlak Vergisi Hangi Oranlarda Ödenecek ?