in ,

TOKİ Kiralık Konut Üretimi Yapacak !

Yeni formül hayata geçiyor ! Tasarı yasalaştığında TOKİ, kiralık konut üretimine başlayacak. 

Bugüne kadar geniş halk kesimleri için konut üretimini öne çıkarması gereken bir TOKİ profili vardı… Şimdi ise bu kurum herkesi kavuran kira derdine çare olarak sahaya sürülüyor ! Hedef, sadece kiralanmak üzere konut üretmek ve bu konutların kiralanma sürecini yönetmek. Özünde vatandaşı rahatlatma projesi, formülü olarak görünen bir adım…

Mevcut fiyat artışlarının durdurulamaz olduğunu teyit eden bu taslak fikir, vatandaşı kira ile avutacak gibi görünüyor.

Üretim maliyetleri hat safhada artmış durumda… Müteahhitler isyanda !

Resmi rakamlara göre konutta yıllık fiyat artışlarının yüzde 31’i bulduğu, inşaat maliyetlerinin yüzde 45’ler civarında arttığı bir dönemdeyiz. Kiralar ise yüzde 50’lik bir artış seviyesinde.

Şehirden şehire, mahalleden mahalleye, binadan binaya çok farklı kira zam dayatmaları yaşanıyor. Özellikle öğrenci gençler adına çok vahim bir tablo söz konusu !

Pandeminin geçen yıl yarattığı acıyı fazlasıyla çıkarma derdinde olan ev sahipleri bu yıl kiralara astronomik zamlar yaptı. Kiracı beğenmeme moduna girdi. Ve ne yazık ki; konut fiyatlarındaki artış süreci de bu tabloyu destekler nitelikte.

Konut arama derdinde bir öğrenci kitlesi mevcut. Devletin okul açma sorumluluğunu barınma sorumluluğu şeklinde de görerek milyonlarca öğrenci için yurt inşa etmesi şart ! Acilen onlara çözüm üretmek gerekiyor.

Gemlik Belediyesi, enteresan bir proje ile örnek teşkil ediyor. Ayda 25 liraya 2 artı 1 barınma olanağını öğrencilere sunma çalışması hayata geçmiş durumda ! Talep açısından bakıldığında sınırlı sayıda öğrencinin ulaşacağı bir proje olduğu kesin.

Keza arsa probleminin çözülmesi önemli. Burada bilhassa kentsel dönüşümün önemi kat ve kat artmış durumda. Kiracılar üzerindeki baskının azalması için finansal açıdan uygun faiz ve vade düzeylerine gelinmesi vatandaşı uygun fiyatlı konut yapma durumuna getirecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

109 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Puanlama Yöntemi (Karma Yöntem) İle Gayrimenkul Değerleme

Toplam Maliyet İçinde En Yüksek Kalem Arsa Payı !