in ,

Toki Konutlarında Borç Bitmeden Devir Ve Kiralama Yapılabilir mi?

Borç bitmeden konut devri ve kiralama yapılamaz.

Toki Konutlarında Borç Bitmeden Devir Ve Kiralama Yapılamaz voorgo

Türkiye genelinde birden fazla kent için üretilen konutlara on binlerce müracaat yapılıyor. Söz konusu müracaatlar sonucu ev alma hakkı kazanan vatandaşlar ise teslim prosedürlerini tamamladıktan sonra evlerine kavuşuyorlar.

TOKİ konutları devredilebilir mi? İşte, merak edilen önemli sorunun yanıtı…

Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olanlar konutların borçları bitinceye kadar bu konutu devredemezler. Ayrıca alıcı ya da ailesinin, borç bitene kadar sözleşme imzalanan konutta ikamet etmesi koşulu aranmaktadır.

TOKİ tarafından yapılan bilgilendirme paylaşımında, TOKİ’ den ev alan vatandaşların konutlarını devretme konusuna dair şu bilgi verildi. ‘Vatandaşlarımız idaremizden aldığı konutları başka birine devretmek istediğinde gayrimenkul satış sözleşmesinin 9’ uncu maddesinde bulunan Alıcının Devir Yetkisi ve Diğer İşlemler başlığını inceleyerek prosedür yapmaları gerekir. Borç bitmeden konut devri ve kiralama yapılamaz. Standart gelir grubu projelerinde ise konut teslim alındıktan bir yada 2 yıl sonra konut devir prosedürü gerçekleştirilebilir. Devir prosedürleri sadece gayrimenkul satış sözleşmesinin imzalandığı banka vasıtasıyla yapılabilmektedir. Satış prosedürleri için noter vasıtasıyla yapılan prosedürlerin idaremiz tarafından resmi bir geçerliliği bulunmamaktadır.”

Ne düşünüyorsunuz?

120 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tadilat Konusunda Ev Sahibi ve Kiracı Hakları Neler voorgo.com

Tadilat Konusunda Ev Sahibi ve Kiracı Hakları Neler?

Sektöre-Gölge-Düşüren-Fırsatçılara-Dikkat-voorgo

Sektöre Gölge Düşüren Fırsatçılara Dikkat !